Česky English

Úvodní stránka Aktuality Evropa dodá energii pro třetí a čtvrtou loď Orion

Evropa dodá energii pro třetí a čtvrtou loď Orion

2.1.2020

Evropa dodá energii pro třetí a čtvrtou loď Orion

Evropa dodá servisní modul také pro třetí a čtvrtou loď NASA Orion, která má dopravovat kosmonauty na novou mezinárodní základnu a k Měsíci. Rozhodnuto o tom bylo na setkání členských zemí ESA Space19+ ve španělské Seville.

Rozhodnutí členských států vyjadřuje silný evropský závazek týkající se průzkumu Sluneční soustavy a bude znamenat klíčovou roli ESA v misích Artemis. Pro ty s čísly tři a čtyři dodá servisní modul ESM (European Service Module).

ESA už nyní dodává servisní moduly ESM, které budou zajišťovat energii pro mise s čísly jedna a dvě. První let Artemis odzkouší loď Orion bez posádky při cestě kolem Měsíce, druhý pošle kosmonauty na trajektorii volného návratu na průlet u Měsíce.

Dle současného plánování programu Artemis mají třetí a čtvrtá loď Orion dopravit kosmonauty na chystanou stanici Gateway, stejně jako k přistání na lunární povrch.

Novinka krom jiného potvrzuje, že návrat lidstva na Měsíc bude skutečně mezinárodní záležitostí, která upevní spolupráci mezi NASA a ESA na projektech jako je Orion, Artemis a mnohé další.

Rozhodnutí konference Space19+ dalo ESA mandát k zahájení nákupu „dlouhodobě vyráběných součástek“, které vyžadují odpovídající čas na přípravu a výrobu. Díky tomu mohou průmysloví partneři začít připravovat vybavení i pro pátý a šestý servisní modul ESM.

První ESM se aktuálně nachází v Plum Brook Station NASA v Ohiu (USA), kde jej doplňuje kabina pro posádku a adaptér. Vznikla tak první loď Orion, která nyní prochází teplotně-vakuovými a elektromagnetickými testy.

Druhý ESM je nyní kompletován kontraktorem Airbus v německých Brémách. Základní kostra je hotová a technici nepřetržitě pracují na kompletaci modulu, do něhož začali integrovat 11 km elektrické kabeláže.

NASA hodlá uskutečnit přistání na Měsíci v roce 2024 a Evropa je nyní pro americkou kosmickou agenturu důvěryhodným lunárním partnerem. Pro program bude dodávat právě modul ESM, který bude zajišťovat lodi Orion pohon a také kosmonautům po celou dobu cesty energii plus zásoby.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril