Česky English

Úvodní stránka Aktuality Evropa a Spojené státy se spojují, aby odklonily asteroid

Evropa a Spojené státy se spojují, aby odklonily asteroid

3.9.2019

Evropa a Spojené státy se spojují, aby odklonily asteroid

Výzkumníci asteroidů a stavitelé kosmických sond ze Spojených států, Evropy a dalších částí světa se v nejbližší době sejdou v Římě, aby zde diskutovali nejnovější vývoj ve svém společném cíli. A to v misi dvou kosmických automatů, která má za cíl odklonit asteroid letící vesmírem. Tím budou prověřeny životaschopné techniky planetární obrany.

Tato kombinovaná mise je známá jako AIDA (Asteroid Impact Deflection Assessment). Jejím cílem je odklonit dráhu letu menšího tělesa z dvojsystému asteroidu Didymos, který se nachází mezi Zemí a Marsem, a to zásahem jedné ze sond. Druhá z nich bude následně studovat místo dopadu a získá maximum možných informací o efektech srážky.

Třídenní workshop o misi AIDA (International AIDA Workshop) se uskuteční od 11. do 13. září v historických prostorách Aula Ottagona ve středu Říma. Jde o součást lázní císaře Diokleciána, které byly v minulém století proměněny na hvězdárnu.

Účastníci se budou informovat o vývoji obou sond tvořících misi AIDA – včetně nanosond, které ponesou s sebou – stejně jako o nejnovějších celosvětových astronomických pozorovacích kampaních, které nám mají pomoci zjistit o vzdáleném asteroidu Didymos co nejvíce.

NASA se na projektu AIDA podílí sondou DART (Double Asteroid Impact Test). Ta nyní prochází výrobou a připravuje se ke startu v létě 2021. Jejím cílem je srážka s cílovým tělesem rychlostí 6,6 km/s v září 2022. Společně se sondou DART poletí miniaturní italský CubeSat nazvaný

LICIACube (Light Italian CubeSat for Imaging of Asteroids), který bude zaznamenávat okamžik nárazu.

Pak přijde na řadu část mise AIDA nachystaná ESA: výprava pojmenovaná Hera, která provede detailní průzkum asteroidu po dopadu a získá cenná data jako hmotnost asteroidu plus změří přesný tvar kráteru. Hera také vypustí další dvojici CubeSatů pro detailní průzkum asteroidu, stejně jako historicky první radarový automat pro studium nitra tohoto tělesa.

Data získaná misí Hera dovolí výzkumníkům lépe namodelovat efekt střetu, což tento velkolepý experiment může proměnit v opakovatelnou techniku v případě reálné hrozby.

Mise Hera v současnosti prochází závěrečnou fází návrhu označovanou jako B2. Na schůzi evropských kosmických ministrů Space19+ v listopadu se pak očekává její schválení v rámci nové programu ESA Space Safety. Sonda má startovat v říjnu 2024 a její cesta zabere zhruba dva roky.

„DART může uskutečnit svoji misi bez sondy Hera – vliv zásahu na oběžnou dráhu asteroidu by v takovém případě změřily jen pozemské observatoře,“ vysvětluje manažer programu Hera v ESA Ian Carnelli.

„Ovšem vypuštění těchto dvou misí společně výrazně zvýší jejich celkový vědecký přínos. Hera ovšem získá zásadní data, s jejichž pomocí bude tento jedinečný experiment proměněný v techniku odklánění asteroidů aplikovatelnou i na další tělesa. Hera také bude první mise, která se setká s binárním systémem asteroidu. Jde přitom o záhadnou kategorii objektů, které tvoří zhruba patnáct procent všech známých asteroidů.“

„Naše mise také bude testovat širokou paletu důležitých nových technologií včetně CubeSatů v hlubokém vesmíru, mezidružicovou komunikaci a autonomní na snímcích založené navigační techniky. Stejně tak nám nabídne cenné zkušenosti o operacích v nízké gravitaci.“

„Osobně věřím, že je pro Evropu důležité hrát vedoucí roli v programu AIDA. Jde o inovativní misi studovanou na půdě ESA už od roku 2003. Přitom mezinárodní úsilí je v daném případě správnou cestou vpřed, protože planetární obrana je v zájmu každého.“

Didymos je blízkozemní systém asteroidů, přičemž hlavní těleso má průměr zhruba 780 metrů, jeho měsíc pak přibližně 160 m – je tedy rozměrný jako Velká pyramida v Egyptě. Tělesa byla pečlivě vybrána jako cíl určený k odklonění ze své dráhy.

Díky relativně malé hmotnosti a gravitaci těchto těles obíhá menší z nich své mateřské těleso relativně nízkou rychlostí několika centimetrů za sekundu. Díky tomu je možné změnit dráhu o měřitelnou hodnotu. To je něco, co by nebylo možné u osamělého asteroidu pohybujícího se napříč Sluneční soustavou mnohem vyšší rychlostí.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.