Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESNC 2010 - úspěch České republiky v soutěži

ESNC 2010 - úspěch České republiky v soutěži

14.10.2010

ESNC 2010 - úspěch České republiky v soutěži Vítězným projektem regionálního kola 7. ročníku evropské soutěže ESNC se stal projekt Jaroslava Jansy nazvaný DVB Disaster Monitor. Toto ocenění je úspěchem pro Českou republiku, protože počet přihlášených projektů v rámci celé soutěže byl 357.

DVB Disaster Moniror je společný projekt firem Immobiliser Central Europe, Pramacom Pratur a VIPRON. Projekt se týká sběru dat a zajištění komunikace mezi záchrannými týmy a řídícím střediskem v případě mimořádných situací na základě přenášení informací přes družice do televizních kanálů ve formátu DVB-SH. Systém pracuje spolehlivě a nezávisle, bez ohledu na rozsah katastrofy.

První místo získal projekt Wikitude Drive, "turn-by-turn" mobilní navigační systém, využívající použití rozšířené reality (Augmented Reality) v kombinaci s globálními mapami. Systém využívá foto/video možností smartphonů a může tak snadno rozpoznat a sledovat vybranou trasu s využitím reálných obrazů místo pouze abstraktních map.

ESNC je soutěž projektů zaměřených na využití družicových navigačních systémů v nejrůznějších oblastech lidské činnosti. Hlavním pořadatelem soutěže je německé Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen. Soutěž probíhá ve dvou kolech – regionálním a závěrečném celosvětovém, do něhož postupují pouze vítězné projekty z regionálního kola. Kromě hlavní ceny jsou v rámci ESNC udělovány i tematické ceny Speciál Topic Prize, které udělují významné evropské instituce zabývající se družicovou navigací a partnerské společnosti soutěže.

Česká republika se do soutěže, dříve známé jako Galileo Masters, zapojíla již posedmé. ESNC je určena nejen pro společnosti a podnikatele, ale také pro výzkumné ústavy, univerzity a dokonce i jednotlivce starší osmnácti let. Do soutěže může být přihlášen jakýkoli nápad, systémové řešení nebo prototyp v různé fázi vývoje - jedinou podmínkou je, že idea musí, alespoň v minimální míře, využívat družicové navigační systémy. Celkový vítěz soutěže získá 20 000 Euro. V rámci soutěže se také vyhlašuje regionální vítěz České Republiky, který svůj nápad prezentuje na prestižním veletrhu Systems v Mnichově, anebo dalších sedm speciálních cen na různá témata.

 

Více informací o závěrečném kole najdete na http://www.galileo-masters.eu/index.php?kat=press.html&anzeige=press37.html

Podrobné informace o jednotlivých projektech a průběhu soutěže, na: http://results2010.galileo-masters.eu/

Autor: Václav Šimice   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.