Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA vybrala Astrium pro výrobu družice Sentinel-5 Precursor

ESA vybrala Astrium pro výrobu družice Sentinel-5 Precursor

8.12.2011

ESA vybrala Astrium pro výrobu družice Sentinel-5 Precursor ESA udělila kontrakt v hodnotě 45,5 mil. € společnosti Astrium UK, která se tak stala hlavním dodavatelem pro družicový systém Sentinel-5 Precursor. Evropa si tak do budoucna zajišťuje zdroje pro sledování znečištění atmosféry.

Sentinel-5 Precursor (Sentinel-5P) s plánovaným vypuštěním v roce 2015 bude první družicí určenou pro monitorování složení atmosféry v rámci programu GMES (Global Monitoring for Environment and Security).

Společnost Astrium UK je od nynějška zodpovědná za dodávku a integraci vlastní družice stejně jako celého systému, který tvoří ucelený komplex mise.

Kontrakt podepsal ředitel ESA pro programy dálkového průzkumu Země Volker Liebig a národní ředitelka Astrium UK pro pozorování Země, navigaci a vědu Miranda Mills.

Profesor Liebig k uzavření smlouvy uvedl: „Tento kontrakt představuje další významný milník ve vývoji rodiny družic Sentinel pro program GMES.“

„Sentinel-5P přitom zajistí, že budeme mít k dispozici kontinuální data monitorování ozónové díry a troposférického znečištění.“

Protože přístroj Sciamachy na družici ESA Envisat končí svoji životnost a stejně tak se schyluje ke konci aktivní provoz přístroje OMI (Ozone Monitoring Instrument) na satelitu NASA Aura, Sentinel-5P zaplní mezeru mezi stávajícími zdroji pro sledování atmosféry z nízké polární oběžné dráhy do startu plně operačního Sentinelu-5, který je připravovaný na rok 2020.

Sentinel-5P tak zajistí, že atmosférická data potřebná pro tvorbu modelů klimatu a předpovídání počasí budou dostupná i pro období mezi lety 2015 až 22.

Družice ponese přístroj Tropomi (Tropospheric Ozone Monitoring Instrument). Tento pokročilý absorpční spektrometr bude poskytovat data o atmosférických stopových prvcích a aerosolech, které mají vliv na kvalitu ovzduší a klimatu.

Přístroj bude sledovat ozón, oxidy dusíky, oxidy síry a další znečišťovatele atmosféry v mnohem vyšším rozlišení, než je v současné době dostupné.

Tropomi je vyvíjený v Nizozemsku jako společná aktivita ESA, Nizozemské kosmické kanceláře (NSO), dánského Královského meteorologického institutu (KNMI), dánského Institutu pro kosmický výzkum (SRON), firem TNO a Dutch Space.

Pro projekt GMES jsou aktuálně vyvíjené tři družice věnované výhradně sledování atmosféry, protože právě její znečištění představuje ostře sledovaný problém.

Přístroj Sentinel-4 se bude nacházet na družicích Meteosat třetí generace, které budou na geostacionární oběžné dráze. Sentinel-5 pak bude na satelitech MetOp druhé generace, které se vydají na polární oběžné dráhy před koncem tohoto desetiletí.

Data ze všech misí Sentinel budou dostupná skrze GMES jako služba pro všechny zodpovědné na vedoucích pozicích, kteří tak budou moci lépe řídit otázky životního prostředí stejně jako pochopit vlivy klimatických změn a zajistit bezpečnost obyvatelstva.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA. 

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.