Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA ukončila projekt studentské lunární sondy ESMO

ESA ukončila projekt studentské lunární sondy ESMO

20.4.2012

ESA ukončila projekt studentské lunární sondy ESMO Projekt ESMO (European Student Moon Orbiter) prošel letos v březnu revizí předběžného návrhu. Ačkoliv se hodnotící komise shodla na to, že vytyčených cílů je možné dosáhnout, vzdělávací kancelář ESA oznámila, že projekt nebude pokračovat další fází.

Po celkovém zhodnocení nákladů, které by si vyžádalo dokončení programu, zástupci vzdělávací sekce usoudili, že realizace projektu ESMO není slučitelná se současnými rozpočtovými možnostmi.

Závěrečná prezentace předběžného návrhu, který ESA schválila, se uskutečnila ve středisku ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v nizozemském Noordwijku dne 16. dubna.

Projekt ESMO začal jako vzdělávací program, který měl přitáhnout pozornost studentů vědeckých a technických oborů. Cílem bylo zajistit dlouhodobý program, který by položil základy budoucnosti evropského kosmického průmyslu.

Program zároveň nabídl unikátní příležitost pro studenty, jak se zapojit do získávání vědeckých znalostí a budoucího průzkumu Měsíce. Mise měla přinést cenná data a otestovat nové technologie.

Tyto cíle byly mimořádně úspěšné, protože dosud se do projektu zapojilo více než 300 studentů z více než dvou desítek vysokých škol celé Evropy.

Studenti pracovali na ESMO v rámci akademických projektů pod dohledem svých učitelů. K dispozici měli také konzultanty z firmy SSTL (Surrey Satellite Technology Ltd.), která byla hlavním průmyslovým kontraktorem projektu ESMO a která byla zodpovědná za řízení programu plus jeho technický vývoj.

Vzdělávací cíle projektu byly dosaženy právě díky tomu, že se podařilo do vysokoškolských aktivit zapojit odborníky z SSTL stejně jako z ESA. A to v rámci projektových workshopů, intenzivních jednání nebo technických setkání.

Hodnocení předběžného návrhu (Preliminary Design Review, PDR) uskutečnil tým odborníků ESA z ředitelství řízení technických záležitostí a kvality a z odboru pilotovaných kosmických letů a operací.

Experti dospěli k názoru, že předložené informace jsou dostatečné k tomu, aby bylo dosaženo stanovených cílů mise. Tím bylo navedení na lunární oběžnou dráhu za použití palubního pohonného modulu poté, co by byla sonda vypuštěna jako sekundární náklad při regulérní misi na nízkou oběžnou dráhu kolem Země. Následovat mělo fotografování lunárního povrchu a realizace dalších experimentů.

Po uskutečnění hodnocení předběžného návrhu provedla vzdělávací kancelář ESA detailní hodnocení projektu včetně předpokládaných celkových nákladů na realizaci. A to na základě podkladů z předběžného návrhu.

„Bohužel, celková cena projektu v době jeho definování výrazně vzrostla na úroveň, která výrazně překračuje současné i budoucí rozpočtové možnosti odboru vzdělávání,“ uvedl Hugo Marée, který je vedoucím kanceláře vzdělávání v ESA.

Nicméně hodnocení předběžného návrhu potvrdilo, že koncept ESMO je životaschopný a že jde o nízkonákladovou možnost dosažení lunární oběžné dráhy stejně jako meziplanetárního prostoru s malým užitečným nákladem. Tato schopnost může být vzata v potaz při budoucích misích ESA za nízkou oběžnou dráhu Země.

Další využití malých lunárních nebo meziplanetárních misí odvozených od ESMO je nyní na technickém ředitelství ESA. Možnosti byly diskutovány právě během finální prezentace předběžného návrhu 16. dubna.

Možné využití je třeba v oblasti malých vědeckých výprav nebo demonstračních misí pokročilých technologií za nízkou oběžnou dráhou Země, která se mohou stát „předskokany“ budoucího průzkumu.

Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril