Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA převzala vládu nad Mezinárodní chartou o vesmíru a významných katastrofách

ESA převzala vládu nad Mezinárodní chartou o vesmíru a významných katastrofách

16.10.2017

ESA převzala vládu nad Mezinárodní chartou o vesmíru a významných katastrofách

Když udeří katastrofa, skupina mezinárodních kosmických agentur spojí své zdroje a znalosti, aby pomohla zefektivnit humanitární pomoc. A právě ESA bude po dobu příštích šesti měsíců vést Mezinárodní chartu o vesmíru a významných katastrofách, která proměňuje informace z družic v pomoc potřebným.

Každých šest měsíců převezme jiný člen skupiny roli Primus Inter Pares (První mezi rovnými), neboli vůdce Charty. Nyní se této role zhostila ESA, a to již pošesté. Bude tak zodpovědná za politiku Charty a za to, že budou respektována její pravidla.

ESA se také zaměří na ustanovení nových partnerství v oblasti kosmických aktivit a na komunity mající za cíl snižovat riziko katastrof.

„ESA plánuje nezajišťovat pouze operační aktivity Charty a její hladký provoz, ale také připravovat se na budoucí výzvy,“ uvádí vedoucí oddělení věd pozorování Země, aplikací a klimatu v ESA Maurice Borgeaud.

„K budoucím výzvám pravděpodobně patří čím dál častější využívání Charty, mezinárodní spolupráce s klíčovými partnery, kteří realizují podobné aktivity, a narůstající výhoda zvýšené dostupnosti dat z dálkového průzkumu Země.“

Charta, kterou založila ESA společně s francouzskou a kanadskou kosmickou agenturou, je dnes mezinárodním podnikem mezi šestnácti vlastníky nebo provozovateli misí dálkového průzkumu Země. Poskytuje rychlý přístup k družicovým datům autoritám majícím za cíl snižovat následky katastrof, ať již technických nebo přírodních.

Hodnota této iniciativy leží ve schopnosti mobilizovat agentury na celém světě a získávat přínos z jejich znalostí a satelitního vybavení, a to skrze jeden operační bod – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a pro uživatele zcela zdarma.

Od prvního aktivace Charty v roce 2000 byly její služby využity ještě mnohokrát. Pomohla tak reagovat na více než 520 katastrof ve více než 120 zemích.

Mezi nedávné „zásahy“ patří hurikány Irma a Maria, které zasáhly Spojené státy a Karibik letos v září, stejně jako zemětřesení o síle 7,1 stupně Richterovy škály, které zasáhlo střední Mexiko 19. září.

Charta je průměrně aktivována 40krát ročně. Ovšem letošek byl mimořádný, když už nyní došlo k mnohem většímu počtu aktivací majících souvislost s katastrofami. Jen v srpnu a září jich bylo šestnáct, což je dvojnásobek obvyklé hodnoty.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.