Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA převzala kosmonauty NASA v rámci nové procedury uplatněné po hurikánu

ESA převzala kosmonauty NASA v rámci nové procedury uplatněné po hurikánu

4.9.2017

ESA převzala kosmonauty NASA v rámci nové procedury uplatněné po hurikánu

Ruský kosmonaut Fjodor Jurčichin a jeho američtí protějšci Jack Fischer a Peggy Whitsonová se vrátili zpět na Zemi, když po dlouhodobém pobytu na Mezinárodní kosmické stanici přistáli v kazašských stepích. Odtud se pak oba američtí kosmičtí cestovatelé vydali do střediska ESA EAC (European Astronaut Centre) v německém Kolíně nad Rýnem.

Jedním z důsledků devastujícího řádění hurikánu Harvey byl odložený odlet letounu NASA G5 z Houstonu. Aby bylo možné se s tímto odkladem vypořádat a začít s poletovými vědeckými výzkumy co nejdříve, ESA a NASA vypracovaly výjimečný plán: letadlo ESA vyzvedne oba Američany v kazašské Karagandě a odtud je dopraví rovnou do Kolína nad Rýnem, který je evropským střediskem kosmonautů. Zde také bezpečně v neděli 3. září ve 14:30 h středoevropského času přistáli.

Po několika hodinách strávených v Kolíně nad Rýnem a provedení základních lékařských prohlídek plus vědeckých pozorování, nastoupili Peggy Whitsonová a Jack Fischer do letadla NASA a vydali se do Houstonu.

Lékařské týmy NASA a ESA tak zajišťují, aby bylo možné dokončit co nejvíce experimentů bez nutnosti měnit původní záměry.

Generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner k tomu dodává: „Kosmické lety jsou globálním podnikem a partnerství vytvořené pro Mezinárodní kosmickou stanici přesahuje z vesmíru zpátky na Zemi.“

„Naše myšlenky jsou s každým, kdo je zasažený hurikánem Harvey, naši američtí kolegové a jejich přátelé a rodiny. Vítáme Jacka (Fischera) a Peggy (Whitsonovou) jako občany Země a uděláme vše pro to, aby se cítili příjemně. Stejně tak zajistíme, aby jejich vědecký program pokračoval do okamžiku, než budou moci dokončit cestu domů.“

Jack Fischer, Peggy Whitsonová a Fjodor Jurčichin za sebou nechali na oběžné dráze kosmonauta ESA Paola Nespoliho, astronauta NASA Randyho Bresnika a kosmonauta Roskosmosu Sergeje Rjazanského, aby pokračovali v údržbě kosmické stanice a provádění vědeckého programu. Řídicí středisko nacházející se v Johnsonově kosmickém středisku NASA v texaském Houstonu zůstalo v provozu.

Další trojice, která se vydá na ISS, se chystá na start 12. září. Ruského velitele Alexandra Misurkina doplní v lodi Sojuz MS-06 američtí kosmonauti Mark Vande Hei a Joe Acaba.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.