Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA podpoří portugalský program nosné rakety

ESA podpoří portugalský program nosné rakety

3.7.2019

ESA podpoří portugalský program nosné rakety

Portugalsko vyvíjí infrastrukturu pro národní kosmodrom, který bude na jednom z ostrovů Azorského souostroví, na Santě Marii. Půjde o místo pro starty a přistávání malých evropských družic.

Jakožto členský stát ESA požádalo Portugalsko o expertízu a technickou asistenci, kterážto podpora byla stvrzena dohodou 21. června letošního roku. Za ESA ji podepsal generální ředitel Johann-Dietrich Wörner a za Portugalsko ministr pro vědu, techniku a vysoké školy Manuel Heitor.

V případě potřeby poskytuje ESA asistenci členským zemím pro jejich národní aktivity. Portugalsko bude těžit z technické a programové expertízy ESA ve vývoji kosmodromů, pozemní infrastruktury, souvisejících služeb a testování, stejně jako z aplikace specifického legislativního rámce na národní kosmodromy. Portugalsko přitom bude mít technickou a finanční zodpovědnost za požadovanou a využívanou expertízu ESA.

Poptávka po startech malých družic na mikronosičích roste. S tím, jak jednotlivé členské země reagují na tyto požadavky trhu, plánuje ESA podpořit ty, které o to požádají. A to jak v oblasti kosmodromů a zkušební infrastruktury v jejich jurisdikci, tak v oblasti souvisejících služeb. Tato asistence ESA jednotlivým členským státům je definována jako součást programu CSTSS (Commercial Space Transportation Services and Support), který by měl být součástí agendy Space19+ a být přijatý letos v listopadu.

V roce 2022 plánuje ESA využít přistávací místo u Azor pro své vztlakové těleso Space Rider, které bude sloužit jako laboratorní platforma ve vesmíru pro dlouhodobější mise a následně se vracet s nákladem zpět na Zemi. Přistávací místo u Azor se nachází na místě se stejnou zeměpisnou šířkou, jako je sklon zamýšlené operační dráhy zařízení Space Rider, což dovolí jednodušší přistávací manévr.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.