Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA podpoří nové kosmické komerční dopravní služby

ESA podpoří nové kosmické komerční dopravní služby

7.6.2019

ESA podpoří nové kosmické komerční dopravní služby

Evropa je součástí nové éry v kosmické dopravě s novými komerčními iniciativami, které nabízí služby do vesmíru, ve vesmíru a z vesmíru, jež se začaly objevovat a být financované soukromým sektorem. ESA tento vývoj vítá jako cestu k evropskému průmyslovému růstu a konkurenceschopnosti.

ESA, jejímž jedním z cílů je podpora růstu evropského podnikání, prosazuje po roce 2019 nový program C-STS (Commercial Space Transportation Services and Support Programme). Ten bude představený na ministerském setkání Space 19+ v listopadu letošního roku. Prvním objektem zájmu bude vývoj mikronosičů a národních kosmodromů.

Program je součástí dlouhodobé vize ESA mající za cíl vytvořit ekonomickou soběstačnost v rámci evropského kosmického dopravního sektoru. Nabízí nástroje pro tvorbu ekonomicky úspěšných a ze soukromých zdrojů financovaných iniciativ pro nové kosmické dopravní služby.

ESA nabízí širokou paletu podpůrných možností. Subjekty s komerčními iniciativami, které doplňují stávající kosmické dopravní programy ESA, mohou získat technickou nebo obchodní podporu napříč celou agenturou, podporu z odpovídajících inkubačních středisek ESA, spolufinancování a usnadnění přístupu k finančním příležitostem díky spolupráci ESA a Evropské investiční banky.

Investice nabízené ESA by měly vyústit v komerčně životaschopné služby s finančním modelem založeným na soukromých investicích.

Aby prověřila možnosti na tomto poli, vydala ESA loni v létě výzvu týkající se nových kosmických dopravních služeb. Sešlo se 79 návrhů, z nichž bylo 41 vyhodnoceno jako natolik zajímavých, aby mohlo získat odborné poradenství z ESA. Nakonec byli vybráni tři vítězové.

Rostoucí poptávka po startech malých družic na mikronosičích pak vede členské země ESA k zájmu o národní kosmodromy. ESA proto navrhla, aby druhým prvkem nového programu byla expertíza a pomoc každému členskému státu, který o to požádá a který projeví zájem o vybudování kosmodromu nebo testovací infrastruktury.

Návrh programu bude připravený k rozhodnutí na setkání Space 19+ jako jedna z hlavních položek podílejících se na budoucnosti evropské kosmické dopravy.

Podpora ESA má za cíl stimulovat podnikatelské myšlení a připravenost na riziko napříč evropským kosmickým dopravním sektorem. To má vést k větší rozmanitosti v evropském kosmickém průmyslu a k jeho větší konkurenceschopnosti na globálních trzích.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.