Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA podává pomocnou ruku u Marsu

ESA podává pomocnou ruku u Marsu

23.11.2018

ESA podává pomocnou ruku u Marsu

Mars již brzy přivítá po šesti letech prvního nového obyvatele. Stane se tak zásluhou sondy NASA InSight, která má za úkol zkoumat nitro planety. Pozemní stanice ESA a sondy na oběžné dráze Marsu přitom budou hrát kritickou roli při směrování výsadkového modulu do cílové oblasti a při přenosu dat zpět na Zemi.

Na prašném povrchu Marsu má robotická sonda InSight přistát 26. listopadu kolem 20:00 h UTC (21:00 h středoevropského času).

Sonda InSight vybavená sadou geologických přístrojů zamíří od oblasti Elysium Planitia, což je rozlehlá planina přezdívaná „největší parkoviště na Marsu“. Zde stráví následující dva roky měřením vnitřního tepla planety, detekováním „marsotřesení“ a prováděním dalších pozorování.

Protože se sonda nebude po povrchu Marsu pohybovat, je nesmírně důležité, aby skutečně přistála ve stanovené oblasti. Zde pak rozloží své panely slunečních baterií a vyloží přístroje. Stane se první misí v historii, která bude přímo zkoumat interiér jiné planety.

Evropská kosmická agentura přitom poskytuje kritickou podporu misi InSight, když využije pozemní sledovací stanice dálkového dosahu pro komunikaci se sondou během cesty k Marsu a následně po přistání pomůže sonda ESA ExoMars TGO (Trace Gas Orbiter) přenášet data z povrchu Marsu na Zemi. Týmy v řídicím středisku ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu jsou také připraveny poslat instrukce opačným směrem: ze Země na Mars. A to v případě, že by si to situace z nějakého důvodu vyžádala.

Pouhých pět hodin po startu mise InSight 5. května 2018 pozemní stanice ESA v New Norcia (Austrálie) navázala spojení a odeslala příkazy k této misi NASA mířící k Marsu.

Během cesty sondy InSight k Marsu sloužila komunikační síť ESA Estrack jako záložní, coby hlavní fungovala síť NASA DSN (Deep Space Network). Tato podpora je součástí dlouhodobé vzájemné spolupráce mezi oběma agenturami, v jejímž rámci jedna poskytuje komunikační podporu druhé. To zvyšuje efektivitu a zároveň znamená existenci alternativy.

V den přistání, zhruba dvanáct hodin před vstupem do atmosféry Marsu, přijde opět ke slovu stanice ESA New Norcia. Bude totiž poskytovat „horkou“ záložní komunikační linku pro InSight během závěrečného manévru TCM (Target Correction Maneuvre) prováděného krátce před vlastním přistáním.

Jakmile se ocitne na povrchu, bude InSight lokalizovaný mnoha sondami ESA a NASA, a to včetně ExoMars TGO od ESA. Ta poskytne rutinní datové služby během celé doby životnosti InSightu na povrchu Marsu.

Sonda ExoMars TGO, která je vybavena rádiovou přenosovou technologií dodanou přímo NASA, bude zachytávat signály mise InSight z povrchu a přenášet je na Zemi. Svůj důležitý úkol začne plnit pouhý den po příletu výsadkového modulu na povrch, a to 27. listopadu.

Zatímco nouzové přenosy dat z roverů a výsadkových modulů NASA na povrchu už byly v minulosti testovány s pomocí sondy ESA Mars Express, využití TGO k poskytování rutinního datového přenosu je novým prvkem spolupráce u Marsu mezi oběma agenturami. ExoMars TGO také poskytuje datové přenosy pro rovery NASA Curiosity a Opportunity.

Jde o součást větší spolupráce u Marsu, v jejímž rámci budou sondy ESA i NASA přenášet data nejen ze současných a budoucích roverů a výsadkových modulů NASA na povrchu, ale také z roveru ESA ExoMars. Ten se chystá přistát na planetě v roce 2021 společně s doprovázející ruskou vědeckou plošinou.

„Mise NASA InSight záleží na kritické podpoře ESA a je prozatím vrcholem spolupráce NASA a ESA v programech průzkumu Marsu,“ komentuje vedoucí letových operací v ESA Paolo Ferri.

„A naopak, naše mise ExoMars získala důležitou podporu NASA.“

„Mars je bohatý vědecký cíl, ovšem jeho dosažení představuje extrémní výzvu. Rozšíření naší dlouhodobé technické, vědecké a operační spolupráce právě na Mars je proto jedinou možnou cestou.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.