Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA na kosmické přehlídce v Toulouse

ESA na kosmické přehlídce v Toulouse

26.6.2012

ESA je hlavním partnerem letošní kosmické přehlídky Toulouse Space Show, která se koná ve dnech 25. až 28. června. Účast kosmické agentury pomůže zdůraznit zásadní roli, kterou hraje kosmický sektor v dnešní společnosti, stejně jako díky které je jedním z hlavních faktorů ekonomického rozvoje.

Konference se zaměří na čtyři témata: kosmické aplikace, vesmír a právo, řízení znalostí pro kosmické mise a technologii antén plus aplikovaný elektromagnetismus.

Událost začne úvodním ceremoniálem v pondělí 25. června za přítomnosti představitelů toulouského regionu a kosmické komunity.

Následně budou během třídenní konference odborníci z ESA seznamovat se svými příspěvky ke každému ze čtyř uvedených témat.


Toulouse, hlavní evropské „kosmické město“

Toulouse není pouze jedno z vedoucích evropských měst v letectví a vývoji, ale je také domovinou úžasných kosmických aktivit.

ESA je v oblasti velmi dobře zapsána již mnoho let. Má zde umístěné své operační a technické týmy: jejich nejnovějším produktem jsou evropský navigační systém EGNOS a nové generace telekomunikačních družic Alphabus/Alphasat.

Ve městě je také řídicí středisko programu ATV (Automated Transfer Vehicle). Nachází se na základně CNES Centre spatial de Toulouse, která dohlíží na zásobovací mise nákladní lodi zásobující Mezinárodní kosmickou stanici.

Francie hraje kritickou roli v evropských kosmických aktivitách. Je jedním ze dvou největších přispěvatelů do rozpočtu ESA. Francouzská národní kosmická agentura CNES, která řídí francouzskou účast v programech ESA, je přitom klíčovým partnerem.


To nejdůležitější z konference

Na první konferenci Kosmické aplikace se ESA zaměří na služby, které vyvíjí a které využívají techniku vyvinutou pro vesmír – jejich přínosy jsou přitom rozsáhlé, a to od zdravotní péče k námořní nebo letecké dopravě.

Gonzalo Martin de Mercado z ředitelství telekomunikací a integrovaných aplikací přednese příspěvek na téma „Kosmické aplikace zlepšují lékařskou péči v subsaharské Africe“. Jeho kolega Norbert Hübner pak vystoupí v plenární sekci „Námořní doprava“.

Na fóru „Vesmír a právo“ bude ESA reprezentovat vedoucí oddělení politik Kai-Uwe Schrogl, který seznámí s přístupem kosmické agentury k udržitelnému rozvoji a zmíní některé záležitosti, které volají po regulaci. Na závěr fóra pak vystoupí se závěry a doporučeními.

Na konferenci „Řízení znalostí pro kosmické mise“ bude vedoucí lidských zdrojů ESA Bettina Böhm(ová) hovořit o přínosu mezinárodních workshopů, které se konají ve středisku ESTEC – technickém centru ESA v Nizozemsku. Zdůrazní výhody různých přístupů a potřebu spolupráce.

Ve stejné sekci pak vystoupí Roberta Mugellesi z ředitelství pilotovaných letů a operací ESA, která bude diskutovat o kritické roli řízení znalostí v prostředí ESA. Zde je používáno jako nástroj k uchování a sdílení informací a know-how a jako záruka dalšího vývoje.

Sympózium „Technologie antén a aplikovaná elektromagnetika“ přinese vystoupení Nelsona Fonseca z ředitelství řízení techniky a kvality. Ve svém příspěvku se zaměří na návrh 3D čočkových antén pro vícepaprskové aplikace jako jsou multimédia nebo širokopásmové telekomunikační služby.

Porovná různé návrhy a zdůrazní roli parametrů základního návrhu, stejně jako posluchačům nabídne rady a tipy.

Kromě toho bude ESA společně s CNES spoluorganizovat uvítací a recepční středisko, kde budou svoji aktivitu vyvíjet další agentury – najdete ho ve vstupu do sekce B2B (Business-to-Business).

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril