Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA identifikuje poptávku po družicích u Měsíce

ESA identifikuje poptávku po družicích u Měsíce

19.7.2019

ESA identifikuje poptávku po družicích u Měsíce

V následující dekádě se chystají k Měsíci desítky různých komerčních a vládních misí.

Mezi ně patří obří projekty typu pilotované stanice NASA Lunar Gateway přes cubesaty začínajících firem a univerzit až po komerční přistávací moduly nesoucí mobilní rovery.

Zvýšený zájem o cesty na Měsíc naznačuje, že může existovat trh pro poskytování družicové komunikace mezi ním a Zemí.

Přitom všechny navrhované mise sdílí podobné komunikační a navigační potřeby, které může snadno vyřešit komerční poskytovatel služby.

Podpůrná infrastruktura zahrnující komunikaci a navigaci přitom dovolí mnohem levnější realizaci těchto zamýšlených misí.

Podobná infrastruktura navíc bude hrát inkubační roli, neboť bude umožňovat další výzkumné a komerční mise na Měsíc.

ESA proto vyhodnocuje možná komerční partnerství a provádí společně s průmyslovými partnery několik studií, jejichž cílem je zjistit, jak má být podobná lunární komunikační a navigační infrastruktura nastavena. A jak z ní vytěžit maximum pro lunární průzkum a využívání místních zdrojů.

Kosmická agentura také plánuje podílet se na komunikační kapacitě stanice Lunar Gateway, která bude vybudována ve dvacátých letech.

„Družicová komunikace bude hrát důležitou roli v podpoře kosmického průzkumu. Můžeme přitom stavět na více než padesáti letech zkušeností s komerčními telekomunikačními službami na celém světě, a to jak z technologického, tak finančního nebo podnikatelského pohledu,“ komentuje David Gomez Otero, který pracuje pro program ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems).

Bernhard Hufenbach, který vede strategický a inovační tým v programu pilotovaného a robotického průzkumu ESA, k tomu dodává: „Komunikace a navigace jsou kritické a strategické kapacity pro udržitelný lunární průzkum.“

„Poptávka po komunikačních službách nebude vedena jen kritickými funkcemi misí, ale také zapojením veřejnosti do budoucích letů a dodávkou lunárních virtuálních zkušeností.“

„S tím, jak roste očekávaná poptávka po lunárních komunikačních a navigačních službách, mohou se stát životaschopnými nové obchodní modely, které dovolí soukromým investicím zapojit se do výroby a provozu infrastruktury.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.