Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA a průmysl spolupracují na vylepšení aerodynamických krytů raket

ESA a průmysl spolupracují na vylepšení aerodynamických krytů raket

6.9.2017

ESA a průmysl spolupracují na vylepšení aerodynamických krytů raket

Aerodynamické kryty kosmických nosičů jsou nyní lehčí, rychleji se vyrábí a jsou i levnější. A to díky novému výrobnímu procesu adaptovanému firmou RUAG Space ze Švýcarska, který vznikl ve spolupráci s ESA.

Aerodynamický kryt chrání družice před tepelným, akustickým a aerodynamickým namáháním během letu do vesmíru. Aerodynamické kryty nového typu už byly odzkoušeny při misích raket Ariane 5 a Vega. Přitom nově chystané kryty pro Ariane 6 a Vegu-C budou vyráběné stejným způsobem.

Typicky jsou kompozitní struktury s polymerovými vlákny vytvrzovány v autoklávu, což je velká vyhřívaná nádoba, v níž jsou udržovány pod tlakem. Autoklávy jsou drahé a velikostně omezené, takže velké komponenty jsou vyráběny v segmentech a až následně spojovány. To vede k omezením v návrhu a podepisuje se na vyšší hmotnosti i době výroby.

ESA a RUAG Space spojily své síly na vytvoření procesu, který by nepotřeboval autokláv a v rámci kterého jsou polotovary z uhlíkových vláken upravené v běžné průmyslové peci namísto v autoklávu. To vyžaduje méně energie a dovoluje výrobu celého aerodynamického krytu z menšího množství kusů. Důsledkem je snížení ceny, úspora času a možnost výroby velmi rozměrných kompozitních panelů.

Aerodynamické kryty pro raketu Ariane 5 tvoří dvě poloviny, přičemž každá z nich je nyní vyráběna jen ze dvou panelů – namísto dosavadních sedmi. Výsledkem je nižší hmotnost krytu, a tudíž vyšší nosná kapacita rakety na oběžnou dráhu.

I aerodynamický kryt pro raketu Vega tvoří dvě poloviny, přičemž nově je každá z nich vyráběna vcelku: dosud byla sestavována ze dvou komponent. Díky tomu zcela odpadla potřeba spojování.

Jednodušší kryt znamená i menší množství horizontální a vertikální montáže při instalaci na nosič, což bude významné zvláště u chystané rakety Ariane 6.

„Partnerství veřejného a soukromého sektoru přináší v daném případě technologického výhody, který dovoluje udržet globální konkurenceschopnost evropského průmyslu nosných prostředků,“ komentuje ředitel ESA pro kosmickou dopravu Daniel Neuenschwander.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.