Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA a NASA se spojují v oblasti průzkumu Měsíce

ESA a NASA se spojují v oblasti průzkumu Měsíce

28.3.2019

ESA a NASA se spojují v oblasti průzkumu Měsíce

Ředitel pilotovaného a robotického průzkumu v ESA David Parker a přidružený administrátor ředitelství vědeckých misí NASA Thomas Zurbuchen podepsali prohlášení o záměru koordinovat vědeckých průzkum Měsíce a identifikaci možných příležitostí spolupráce při lunárních misích.

Prohlášení podepsané během Týdne kosmické vědy (americké) Národní akademie ve Washingtonu D.C. zdůrazňuje společný zájem v přístupu k Měsíci, který je vedený vědeckými objevy a podporou kapacit soukromého sektoru, zvláště pak službami na lunárním povrchu a v blízkosti Měsíce.

„Jsme nadšení z toho, že se evropská expertíza dostala do hry,“ uvedl David Parker. „A také z toho, že můžeme pracovat společně na přípravě cesty k udržitelné přítomnosti na Měsíci, kde jednotlivé země i soukromý sektor spolupracují, aby získaly přínosy pro celé lidstvo.“

Měsíc kdysi dávno upoutal pozornost kosmických agentur jako „archiv“ vesmírné historie a odrazový můstek planetárních věd. Vodní led a další možné zdroje na Měsíci nabídly možnost, že by se Měsíc mohl stát základním stavebním kamenem průzkumu širší Sluneční soustavy. Dne 26. března letošního roku nařídil americký viceprezident Mike Pence NASA, aby urychlila plánovaný návrat lidí na Měsíc a uskutečnila jej v následujících pěti letech.

Návrh ESA vůči členským státům v rámci další fáze Evropského průzkumného programu (European Exploration Programme) zahrnuje též zapojení do projektů na nízké oběžné dráze Země, stejně jako u a na povrchu Měsíce a Marsu. To dovolí provést základní výzkum, vývoj klíčových technologií a rozvinout mezinárodní spolupráci, která rozšíří lidskou přítomnost mimo Zemi.

Cesta na Měsíc v podání ESA a NASA znamená závazek udržitelného lunárního průzkumu ve spojení se spoluprací. A to nejen na úrovni kosmických agentur, ale také soukromého sektoru. Nové komerční kapacity přinesou také nové příležitosti a rozšíření ekonomických aktivit dále do vesmíru. Obě agenturou budou pokračovat ve zkoumání možností vědecké spolupráce na přístrojích u budoucích misí na Měsíc.

Spolupráce nepředstavuje nic nového pro ESA a NASA, neboť obě agentury se společně podílejí na projektu Mezinárodní kosmické stanice, robotických misích a aktuálně na programu kosmické lodi Orion. Jde o první loď za posledních padesát let, která je schopná dopravit posádku k Měsíci.

ESA pro Orion dodává servisní modul ESM (European Service Module), a to v rámci dohody vycházející z využívání Mezinárodní kosmické stanice. Modul je založený na osvědčeném „kosmickém náklaďáku“ ATV (Automated Transfer Vehicles), jímž ESA zajišťovala zásobování ISS. Bude poskytovat vše pro zajištění životních podmínek astronautů: od kyslíku přes vodu, tepelnou regulaci, elektrickou energii až po pohonný systém.

ESA se těší na spolupráci, která bude mít za cíl odhalit tajemství Měsíce a která se stane odrazovým můstkem lidstva do hlubin vesmíru.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.