Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA a NASA řeší, kterak dostat horninu z Marsu na Zemi

ESA a NASA řeší, kterak dostat horninu z Marsu na Zemi

7.5.2018

ESA a NASA řeší, kterak dostat horninu z Marsu na Zemi

ESA a NASA podepsaly dohodu o společném zájmu studovat možnosti mise, která by přivezla vzorky horninu z Marsu na Zemi.

Sondy na oběžné dráze Marsu a také na jeho povrchu učinily mnoho zásadních objevů, které změnily náš pohled na tuto planetu a poodhalily tajemství formování naší Sluneční soustavy, stejně jako pomohly lépe pochopit naši mateřskou planetu. Dalším krokem ovšem bude doprava vzorků místní horniny na Zemi k důkladné analýzy v sofistikovaných laboratořích, kde mohou být výsledky nezávisle ověřeny a vzorky mohou být opakovaně analyzovány s tím, jak se zlepšují laboratorní techniky.

Přinést byť malý kousek Marsu na Zemi není vůbec jednoduché a podle stávajících představ to bude vyžadovat nejméně tři mise vypuštěné ze Země a jeden dosud nikdy neprovedený start rakety z Marsu.

První misí bude Mars Rover 2020 NASA, který má po své cesty na povrchu planety za úkol nasbírat vzorky do kapslí tvaru a velikosti propisky. Na palubě ponese 31 podobných kapslí, které bude možné naplnit a připravit pro následné vyzvednutí.

Mimochodem, ve stejné době zamíří na tuto planetu rover ESA ExoMars, který bude provádět odběry vzorků z hloubky až dvou metrů pod povrchem a pátrat zde po stopách života.

Druhá mise s malým pomocným roverem by každopádně měla přistát poblíž Mars Roveru 2020 a vzorky vyzvednout. Malý pomocný rover je dopraví zpět k přistávací plošině a zde je přeloží do zařízení MAV (Mars Ascent Vehicle). Půjde o malou raketu, která kontejner o velikosti fotbalového míče se všemi kapslemi a vzorky dopraví na oběžnou dráhu kolem Marsu.

Třetí mise vyslaná ze Země bude představovat družici navedenou na oběžnou dráhu Marsu, která se zde setká s kontejnerem se vzorky. Jakmile bude kontejner zachycený a bezpečně přeložený do návratové části sondy, zahájí tato návrat na Zemi. Přistávací modul pak má dosednout na území Spojených států, kde budou vzorky vyzvednuté a umístěné do karantény. Následovat bude jejich detailní rozbor pod patronací mezinárodních vědeckých týmů.

Dohoda o společném zájmu byla podepsaná na berlínském aerosalónu ILA ředitelem ESA pro pilotovaný a robotický průzkum Davidem Parkerem a přidruženým administrátorem NASA pro vědu Thomasem Zurbuchenem. Dokument nastiňuje možné role obou kosmických agentur a oblasti, kde si vzájemně mohou pomoci.

David Parker to komentuje: „Mise návratu vzorků z Marsu je obtížná, ale uskutečnitelná vize. Nachází se přitom na křižovatce mnoha zájmů v dobývání vesmíru.“

„Je zcela bez diskuse, že pro planetární vědce je šance prozkoumat původní a pečlivě vybrané vzorky Rudé planety přímo na Zemi v těch nejlepších laboratořích splněním nejodvážnějších snů. Možnost rekonstruovat historii Marsu a najít odpovědi na některé otázky týkající se minulosti planety jsou jen dvě z oblastí, které má podobná mise potenciál změnit.“

„Výzvy cesty na Mars a zpět vyžadují, aby byly řešené mezinárodním a komerčním partnerstvím - a vzaly to nejlepší z nejlepšího. V ESA s našimi 22 členskými státy a mnoha dalšími partnery máme mezinárodní spolupráci přímo vestavěnou do DNA.“

„Předchozí mise na Marsu odhalily historické průduchy s horkou párou a správné chemické složení, které by mohlo podporovat mikrobiální život na planetě,“ uvádí Thomas Zurbuchen. „Vzorek horniny pak poskytne kritický krok vpřed v našem porozumění Marsu a jeho potenciálu hostit život.“

„Těším se na propojení a spolupráci s mezinárodními a komerčními partnery při překonávání technologických výzev, což nám ovšem v konečném důsledku dovolí přivézt domů kus Marsu.“

Výstupy studování možností spolupráce budou prezentovány na Radě ESA na ministerské úrovni v roce 2019, kde se zároveň očekává rozhodnutí o vývoji těchto misí.

Sonda ESA ExoMars v současnosti krouží kolem Marsu a studuje jeho atmosféru. Kromě toho byla experimentálně použita k přenosu dat z roveru NASA Curiosity na Zemi, čímž prokázala i svoji schopnost fungovat jako retranslační stanice. Právě tento test ukázal možnosti spolupráce s NASA a navíc poskytl základní komunikační infrastrukturu u čtvrté planety Sluneční soustavy.

Objevy z roveru ExoMars mohou pomoci při rozhodování o tom, které vzorky ukládat pro pozdější dopravu na Zemi během následující dedikované mise.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.