Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA a kampaň sledování zániku čínské družice

ESA a kampaň sledování zániku čínské družice

6.11.2017

ESA a kampaň sledování zániku čínské družice

Odborníci ESA se přidávají k mezinárodní kampani, která monitoruje kosmickou loď s očekávaným zánikem v hustých vrstvách atmosféry na počátku příštího roku.

Někdy na začátku roku 2018 vstoupí bezpilotní čínská kosmická stanice Tiangong-1 do atmosféry poté, co skončila její operační životnost. Předpokládá se, že většina z tělesa shoří.

ESA se stane hostitelem testovací kampaně, která bude sledovat zánik. Kampaň bude řízena výborem IADC (Inter Agency Space Debris Coordination Committee).

IADC tvoří odborníci na kosmickou tříšť a další otázky z třinácti agentur/organizací včetně NASA, ESA, evropských národních kosmických agentur, JAXA, ISRO, KARI, Roskosmos a CNSA (China National Space Administration).

Členové IADC využití této události, aby provedli svoji pravidelnou každoroční testovací kampaň týkající se zániku vybraného objektu. Během ní účastníci vytváří předpovědi o přesném času a místě zániku tělesa, které vznikají na základě sledovacích datových sad získaných z radarů a dalších zdrojů. Cílem je ověřit a proti sobě analyzovat plus zlepšit předpovědní modely všech zapojených členů.

ESA bude sloužit jako hostitel a administrátor této kampaně tak, jako při dvaceti předchozích testovacích kampaní IADC od roku 1998. Velmi speciálním případem přitom byla pro ESA kampaň v roce 2013 během neřízeného zániku vlastní evropské družice GOCE.

Družice Tiangong-1 (Nebeský palác) je 12 metrů dlouhá, má průměr 3,3 m a startovací hmotnost 8506 kg. Od roku 2013 je neobydlená a od loňského roku s ní není udržovaný kontakt.

Nyní je na oběžné dráze ve výšce zhruba 300 kg, přičemž pomalu sestupuje a neodvratně vstoupí do hustých vrstev zemské atmosféry někdy v rozmezí leden až březen 2018. Její zánik bude neřízený.

„Díky geometrii oběžné dráhy stanice už nyní můžeme vyloučit možnost, že jakýkoliv úlomek dopadne na místo severnější než 43 stupňů severní šířky a jižnější než 43 stupňů šířky jižní,“ uvádí vedoucí kanceláře kosmické tříště v ESA Holger Krag.

„Což znamená, že k zániku může dojít nad jakýmkoliv místem na Zemi nacházejícím se mezi těmito rovnoběžkami. Jde tedy například i o několik evropských zemí.“

„Datum, čas a geografické souřadnice zániku mohou být předpovězeny jen s velkou nejistotou. I krátce před zánikem zůstává velké časové rozpětí odhadu a délka odhadované oblasti.“

Díky hmotnosti stanice a použitým konstrukčním materiálům je možné, že některé její části zánik přežijí a dosáhnou povrchu.

V historii kosmických aktivit nebyly nikdy potvrzeny úrazy způsobené dopady úlomků kosmické tříště.

Kancelář ESA pro kosmickou tříšť, která sídlí ve středisku ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu, bude souběžně pořádat v týdnu po 28. únoru odborný workshop, který se zaměří právě na předpovědi zániků a studie rozpadů v atmosféře. Specialisté zde budou moci sdílet své nejnovější poznatky a výzkum v těchto a spojených oblastech.

Kromě kampaní realizovaných v rámci IADC ESA pravidelně informuje příslušné orgány svých členských zemí o detailních informacích o probíhajících vstupech těles do atmosféry.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.