Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA a JAXA upevňují spolupráci ve vesmíru

ESA a JAXA upevňují spolupráci ve vesmíru

9.3.2018

ESA a JAXA upevňují spolupráci ve vesmíru

Japonská kosmická agentura JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) a ESA provedly rekapitulaci a potvrdily na fóru ISEF2 (International Space Exploration Forum ISEF2) v Tokiu dosud uzavřené dohody týkající se spolupráce. Agentury vydaly společné prohlášení týkající se jejich partnerství a budoucí spolupráce.

Japonsko a Evropa mají společnou vizi týkající se kosmického průzkumu a mají zájem pracovat společně na přípravě průzkumu Měsíce. Například společně s kanadskou CSA (Canadian Space Agency) zkoumají možnost lunární demonstrační mise, která může otevřít cestu k návratu lidí na Měsíc a k návratu vzorků z jeho povrchu skrze chystanou základnu Lunar Orbital Platform-Gateway.

Agentury budou zkoumat novátorské techniky, které dovolí přistávacím modulům přečkat dlouhou, temnou a chladnou lunární noc, stejně jako budou demonstrovat pohon, který by jednou mohl využívat místních zdrojů k výrobě pohonných látek. Ty by pak nemusely být dopravované ze Země.

Úvodní studie proveditelnosti takovéto demonstrační mise, prozatímně nazvané Heracles, skončí v průběhu příštího roku. Pokud bude výstup studie slibný, bude koncept zahrnutý do další fáze programu ESA E3P (European Exploration Envelope Programme). Následně o něm bude rozhodnuto na další schůzce ESA na ministerské úrovni, k níž dojde koncem roku 2019. V rámci tohoto programu bude Evropa zkoumat nízkou oběžnou dráhu, Měsíc i Mars skrze partnerství lidí a robotů.

Ředitel ESA pro pilotovaný a robotický průzkum Dr. David Parker k tomu dodává: „Rozšiřující se partnerství s Japonskem kapitalizuje odbornost každé strany za účelem společného vývoje inovativních technologií pro globální průzkum.“

Prohlášení obsahuje i závazek výměny dat týkajících se globálních záležitostí životního prostředí, aby bylo možné nalézat řešení v souladu s klimatickou dohodou z Paříže. V letošním roce vypustí Japonsko do vesmíru družici GOSAT-2, která bude shromažďovat data o skleníkových plynech. Půjde o komplementární misi k některým evropským projektům, jako je například Sentinel-5P programu GMES/Copernicus.

Japonsko a ESA již jsou partnery na Mezinárodní kosmické stanici, stejně jako u mise BepiColombo. Ta má koncem letošního roku zamířit k Merkuru. BepiColombo se skládá ze dvou sond: MPO (Mercury Planetary Orbiter) dodaného ESA a MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter) od JAXA. Obě dopraví k první planetě naší Sluneční soustavy evropský „tahač“ MTM (Mercury Transfer Module). Obě sondy pak budou společně studovat nitro planety, její magnetické pole, povrch nebo složení. A to vše s cílem co nejlepšího pochopení toho, jak se planeta v bezprostřední blízkosti Slunce formuje a vyvíjí.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril