Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA a Barbie ukazují cestu ke hvězdám

ESA a Barbie ukazují cestu ke hvězdám

4.4.2019

ESA a Barbie ukazují cestu ke hvězdám

Nejznámější panenka na světě, Barbie, nedávno oslavila své šedesátiny. V upomínku na toto výročí spojila Barbie své síly s ESA a vznikly tak dvě zcela jedinečné panenky mající podobu astronautky ESA Samanthy Cristoforettiové.

Dvě panenky Barbie, jedna oblečená do stylizovaného skafandru NASA EMU (Extravehicular Mobility Unit) určeného k realizaci kosmických vycházek a druhá do modrého overalu ESA doplněného o emblémy této kosmické agentury, byly poprvé prezentovány firmou Mattel Italia na speciální akci pořádné u příležitosti Mezinárodní dne dívky 11. října 2018.

V březnu letošního roku pak byly obě panenky vystavované na Galavečeru mezinárodních profesionálek v Bruselu při příležitosti Dne žen, stejně jako na akci Power Girl magazínu ELLE v Paříži.

Tyto panenky, které aktuálně nejsou veřejně komerčně dostupné, byly vytvořeny, aby připomněly povolání s nedostatečným zastoupením žen. Prezentovány jsou s cílem zvýšení pozornosti na událostech a v rámci marketingových kampaní, kde mají připomenout dívkám příležitosti, které se před nimi otevírají.

Od svého debutu v roce 1959 se Barbie stala mezinárodní ikonou. Dodnes pokračuje v podněcování fantazie na celém světě. Od ženských prvenství až po známé společné modely Barbie představuje reflexi své doby – obrázek pop-kultury.

Vytvořena byla s cílem ukázat dívkám, že ženy mají na výběr. Mattel věří, že Barbie dokázala uvolnit neomezený potenciál v každé dívce. Jedním ze způsobů napomáhání dívkám ve víře v sebe je skrze „modelování rolí“: zobrazování žen s různou historií a v odlišných oblastech, které překonávají hranice.

Mattel pokračuje v integrování kulturní proměnlivosti do řady Barbie s přáteli Barbie a s postavami různých etnik. Je více než 100 typů panenek s různými odstíny pleti, tvářemi, barvami vlasů, styly a barvami očí.

Komunikační oddělení ESA se podílelo na těchto dvou unikátních figurínách Samanthy Cristoforettiové , aby firma Barbie Mattel Italia mohla propagovat svůj dlouhodobý program „Dream Gap Project“. Ten se zaměřuje na aktuální výzkum, jenž ukázal, že zásluhou kulturních stereotypů a prezentací v médiích se vyrůstající dívky začnou domnívat, že se na některé typy aktivit nehodí.

Vedoucí diverzity v ESA Ersilia Vaudo komentuje: „Jedním z cílů ESA je být zdrojem inspirace pro všechny evropské občany. ESA je hrdá, že je spojována s touto iniciativou, bojem proti stereotypům a podporou dívek i mladých žen k realizaci jejich snů. Ať už jsou jakékoliv.“

A sama astronautka ESA Samantha Cristoforettiová k tomu dodává: „Jsem skutečně šťastná, že dnes panenky Barbie reprezentující nejen tělesné tvary žen, ale také širokou paletu jejich profesionálních úspěchů. Doufám, že to pomůže chlapcům i dívkám představovat si budoucnost bez toho, že by byly omezované umělými limity, které v naší době nemají místo.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.