Česky English

Úvodní stránka Aktuality EGNOS plus Galileo rovná se bezpečnější letecká doprava

EGNOS plus Galileo rovná se bezpečnější letecká doprava

28.2.2013

EGNOS plus Galileo rovná se bezpečnější letecká doprava Dva evropské satelitní navigační systémy by se mohly v budoucnu propojit, aby byla zvýšena jejich přesnost. Potvrdil to ostrý test. Toho se zúčastnila helikoptéra nad alpským údolím: jediným místem na světě, kde jsou služby systému Galileo již nyní běžně dostupné.

Výsledky z testovacího letu z loňského podzimu ukázaly, že přidání signálu Galileo k systému EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service), který dnes zvyšuje přesnost a spolehlivost amerického signálu ze satelitů GPS nad Evropou, může výrazně zvýšit jeho přesnost. EGNOS vylepšuje kvalitu satelitního signálu tak, aby byl použitelný pro kritické aplikace jako je například navigace leteckého provozu nebo pro uživatele vyžadují vyšší než obvyklou kvalitu.

Operační horizontální a vertikální vzdálenost „ochranných bezpečnostních úrovní“ byla při kombinovaném použití signálů GPS, Galileo a EGNOS snížena na zhruba polovinu.

Navíc nové algoritmy kontrolující integritu, které byly instalované v uživatelském přijímači, se ukázaly dostatečně spolehlivé pro detekování a eliminování odrazů nebo jiných nepřesných signálů.

První test skutečných navigačních operací systému Galileo je připravovaný na závěr letošního roku. Bude uskutečněný s pomocí čtyř družic již se nacházejících na oběžné dráze a dalších, které je před koncem tohoto roku doplní.

S tím, jak bude sestava získávat cílovou podobu, mohou specialisté na družicovou navigaci a průmysloví partneři zkoušet služby systému Galileo s prototypy přijímačů v gigantické venkovní německé laboratoři GATE (Galileo Test and Development Environment).

GATE je v a kolem města Berchtesgaden v Bavorských alpách, přičemž jde o místo vybrané k testován systému Galileo. Vysílače na osmi okolních horách pokrývají plochu 65 kilometrů čtverečních, čímž simulují signál Galilea.

Program vývoje globálního navigačního systému (Global Navigation Satellite System Evolution) v rámci ESA uskutečnil testovací lety s helikoptérou ve dnech 24. až 26. září 2012. Naměřená data pomohou při vývoji satelitních navigačních systémů příští generace.

Helikoptéra absolvovala celou řadu manévrů: od rychlých zatáček a otoček až po visení ve vzduchu. A to proto, aby zjistila, jak je satelitní navigační signál přijímaný v různých režimech letu.

Testy využívaly platformu ESA SPEED (Support Platform for EGNOS Evolutions & Demonstrations), která je spolufinancovaná francouzskou kosmickou agenturou CNES a provozována firmou Thales Alenia Space France. Platforma umožňuje v reálném čase souběžně zpracovávat a zpřesňovat signál ze systémů GPS i Galileo.

Budoucí generace evropského systému EGNOS, která je plánovaná na dobu kolem roku 2020, bude pracovat stejným způsobem. Bude spojovat navigační data z obou systémů tak, aby výsledná aplikace byla mnohem robustnější.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.