Česky English

Úvodní stránka Aktuality EDRS: nezávislý evropský systém pro přenos dat se stává realitou

EDRS: nezávislý evropský systém pro přenos dat se stává realitou

6.12.2011

EDRS: nezávislý evropský systém pro přenos dat se stává realitou Kontrakt z kategorie PPP (Public–Private Partnership) se společností Astrium posunul ESA směrem k nezávislému evropskému družicovému systému, který umožní přenosy velkých objemů dat. Funkční by měl být počínaje rokem 2014.

Systém European Data Relay System (EDRS) názorně demonstruje schopnost ESA spojit zdroje a znalosti od několika partnerů tak, aby ve výsledku vznikl efektivní a životaschopný nástroj.

Přístup PPP znamená, že průmyslový sektor na sebe bere větší riziko, zatímco Evropa může těžit z přínosů pokročilých družicových technologií. Za těchto podmínek bylo dohodnuto společné financování programu EDRS. Kontrakt ESA s Astriem má hodnotu 275 miliónů euro.

Systém EDRS poskytne telekomunikační síť, která je rychlá a spolehlivá. Zajistí přenos dat v reálném čase skrze družice, a to na správné místo a ve správném čase.

S nasazením systému EDRS budou například všechny budoucí družice určené k dálkovému průzkumu Země schopné přenášet data rychleji a delší dobu, než dosud.

To bude důležité například při nutnosti rychlé reakce a nasazení mimořádných zdrojů během přírodních katastrof. Při nich může satelitní snímkování nabídnout kvalitní podklady pro rozhodování a koordinaci pozemních aktivit.

„Program EDRS je další skvělou ukázkou partnerství veřejného a soukromého sektoru,“ uvádí ředitel ESA pro telekomunikace a integrované aplikace Magali Vaissiere.

„EDRS představuje velký krok vpřed ve využití družic na nízké oběžné dráze stejně jako budoucích bezpilotních letadel. A to vše ku prospěchu obyvatel Evropy a její ekonomiky.“

Společnost Astrium má úplnou zodpovědnost za návrh a vývoj kompletní kosmické i pozemní infrastruktury. Stejně tak bude vlastníkem systému EDRS, čímž se zavazuje systém provozovat následujících patnáct let.

Prvními uživateli systému EDRS budou družice Sentinel-1 a -2 z iniciativy GMES (Global Monitoring for Environment and Security). Jde o ambiciózní program Evropské unie na dálkový průzkum Země, který vede Evropská komise ve spolupráci s ESA a Evropskou agenturou pro životní prostředí.

Systém EDRS se bude skládat ze dvou zařízení, která se vydají do vesmíru na palubě družic na geostacionární dráhu. Uživatelská data budou vysílána skrze speciální terminály z družic na nízkých oběžných drahách směrem k zařízení EDRS a odtud poputují do pozemních středisek.

Tento princip umožní okamžitý širokopásmový přenos dat kdykoliv je obsluhovaný satelit v přímé viditelnosti EDRS.

V současnosti mohou družice na nízké dráze být řízeny nebo naopak vysílat informace pouze v případě, že přelétají nad některou ze svých pozemních stanic.

První terminál EDRS pro laserovou komunikaci a mezidružicovou linkou v pásmu Ka bude umístěný na družicí Eutelsat-9B. Tu staví Astrium, přičemž se počítá s jejím umístěním nad rovníkem na devátém stupni východní délky.

Laserové terminály vyvinuté německou firmou TESAT mohou přenést až 1,8 gigabitů za sekundu na vzdálenost větší, než čtyřicet tisíc kilometrů. K přenosu dojde mezi EDRS na geostacionární dráze a družicí na nízké oběžné dráze Země.

První ze dvou uzlů EDRS bude vypuštěný do vesmíru koncem roku 2014.

Druhý – také vybavený laserovým terminálem – se na oběžnou dráhu dostane koncem roku 2015. Poletí nikoliv jako druhotný náklad, ale na vlastní dedikované družici postavené německou firmou OHB, která bude využívat platformu Small GEO.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril