Česky English

Úvodní stránka Aktuality Dvě družice Galileo dorazily do Francouzské Guayany

Dvě družice Galileo dorazily do Francouzské Guayany

9.10.2017

Dvě družice Galileo dorazily do Francouzské Guayany

Další dvě nové družice evropského navigačního systému Galileo dorazily na kosmodrom do Francouzské Guayany. Jde o polovinu z kvarteta satelitů, která vynese před koncem letošního roku při jednom startu raketa Ariane 5.

Družice Galileo 19 a 20 opustily letiště Luxembourg Airport na palubě nákladního letounu Boeing 747 ráno 18. září, přičemž ještě ten den večer přistály na letišti Cayenne – Félix Eboué Airport ve Francouzské Guayaně.

Bezpečně zapouzdřené do ochranných klimatizovaných kontejnerů byly následně obě družice vyložené a dopravené do čistého prostředí v přípravné hale kosmického střediska.

Hala zůstane jejich domovem po celou dobu přípravy na start. Během ní je doplní ještě zbývající dvě družice Galileo, které s nimi poletí na oběžnou dráhu. Stane se tak někdy koncem října.

Už před prvním párem družic dorazily na kosmodrom první komponenty upravené Ariane 5: hlavní kryogenní stupeň a aerodynamický kryt. Dorazily lodí o týden dříve.

Galileo je vlastní evropský navigační systém, který poskytuje širokou paletu pozičních, navigačních a časových služeb nejen pro Evropu, ale pro celý svět.

Loni v červnu bylo objednáno dalších osm družic Galileo ze třetí série (Batch 3), které doplní 26 již dosud postavených.

Systém Galileo má aktuálně ve vesmíru 18 družic, přičemž své úvodní služby začal poskytovat 15. prosince 2016. Šlo o první krok na cestě k plnému operačnímu provozu.

Další starty v budoucnu pomohou vybudovat celou konstelaci, která tak bude zvyšovat svoji přesnost a celosvětovou dostupnost.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.