Česky English

Úvodní stránka Aktuality Dva nové koncepty Earth Explorer pomohou pochopit náš rychle se měnící svět

Dva nové koncepty Earth Explorer pomohou pochopit náš rychle se měnící svět

28.11.2017

Dva nové koncepty Earth Explorer pomohou pochopit náš rychle se měnící svět

ESA vybrala dva koncepty, FORUM a SKIM, aby byly důkladněji prostudovány a ucházely se o realizaci coby devátá mise z programu Earth Explorer.

Díky novému technickému vývoji by mise FORUM (Far-infrared Outgoing Radiation Understanding and Monitoring) byla schopná měřit radiaci emitovanou ze Země v celé blízké infračervené části elektromagnetického spektra. A co je ještě důležitější, bude schopná měřit v rozpětí 15 až 100 mikronů, což dosud nikdy nebylo realizováno z vesmíru.

Tato pozorování jsou důležitá, protože Země emituje infračervené záření do vesmíru, což je ovlivňováno vodními parami nebo oblačností. A ty naopak hrají klíčové role ve tvorbě a regulaci zemské teploty.

Měření mise FORUM zlepší naše pochopení skleníkového efektu a zvýší přesnost vyhodnocování klimatických změn. Tato vyhodnocování jsou přitom základem mnohých politických rozhodnutí.

Kandidátská mise SKIM (Sea-surface Kinematics Multiscale) by zase nesla inovativní radarový výškoměr pracující v několika pásmech a mající široký záběr. Měřit by měla povrchové proudy oceánů. Unikátní je především to, že by měla využívat Dopplerova jevu, což nabízí přímější měření než v případě použití klasických družicových výškoměrů.

Nová měření by zlepšila naše pochopení vertikální i horizontální dynamiky oceánů a její proměny v řádu dní. To by vedlo k lepším znalostem vzájemných vazeb oceánů a atmosféry. Například toho, jak je oxid uhličitý z atmosféry pohlcován oceány.

Mise SKIM by měla mimořádný význam také pro pochopení rapidně se měnícího Arktického oceánu a pro pozorování rovníkových oblastí, kde tradiční družicové výškoměry nejsou schopné poskytovat použitelná měření mořských proudů.

Ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher k tomu uvádí: „Coby část naší snahy realizovat špičkové mise, jsou družice třídy Earth Explorers postaveny tak, aby poskytovaly odpovědi na nejpalčivější otázky týkající se naší planety.“

„Ze třinácti konceptů, které jsme dostali po naší výzvě zveřejněné v loňském roce, doporučil Poradní výbor pro vědy [týkající se] Země ESAC (Earth Science Advisory Committee), aby mise FORUM a SKIM vstoupily do další fáze realizace, kde se rozhodne právě mezi nimi.“

„Toto doporučení bylo akceptováno a tyto kandidátské mise během následujících dvou let projdou důkladnou studií. V roce 2019 se uskuteční konzultační setkání uživatelů, po němž přijmou členské země ESA rozhodnutí o realizaci jednoho nebo druhého projektu.“

„Předpokládáme, že mise Earth Explorer 9 bude vypuštěna v roce 2025.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril