Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družicová navigace dělá z rozvodných sítí chytré systémy

Družicová navigace dělá z rozvodných sítí chytré systémy

10.5.2019

Družicová navigace dělá z rozvodných sítí chytré systémy

Projekt podporovaný ESA využívá dat z družicové navigace k tomu, aby vložil přesné informace o čase a místě do rozvodných soustav. Tak lze poskytnout včasné varování před potenciálním nebezpečím selhání elektrických sítí.

Před čtyřmi lety požár vzešlý jakoby z ničeho vedl k evakuaci 5000 lidí ve středu Londýna. Neproniknutelný černý kouř a dusivý dým se vyvalil z kanálů – a v okolí Holbornu vypadla elektřina. Místní stanice podzemní dráhy byla uzavřena. Stejně tak bylo mimo provoz několik divadel a soudů v oblasti West End.

Tento 36 hodin trvající požár vypukl v dubnu 2015 a jeho původ se podařilo vysledovat až k vadnému elektrickému kabelu v podzemní dráze, který poškodil sousední plynové potrubí. Během následného zásahu museli zasahující hasiči požádat o pomoc i Scotland Yard: vypůjčili si robota primárně určeného k likvidaci bomb, který pomohl přesně lokalizovat ohnisko požáru.

„Energetické sítě jsou stále provozované velmi tradičním způsobem,“ komentuje David Brain z britské společnosti Powerline Technologies, která se zapojila do nového projektu ESA nazvaného Enersyn.

„Na většině lokálních nízkonapěťových stanic není žádné přístrojové vybavení. Takže poprvé, když se elektrorozvodná společnost dozví o výpadku, je až ve chvíli, kdy zákazníci zavolají. Jen ve Velké Británii je přitom více než milión těchto lokálních rozvoden.“

Nedostatek dat přitom začíná být urgentním problémem, protože od rozvodných sítí je toho dnes vyžadováno více než kdy dříve. Tradiční jednosměrný proud elektrické energie z elektráren už není na pořadu dne, dnes jsou aktuální „chytré rozvody“, kdy může z domácích fotovoltaických článků nebo větrných elektráren putovat další elektřina. Dále se musí počítat třeba pro elektromobily s neočekávanými toky energie.

„Systém distribuce energie nikdy nebyl vytvořený tak, aby byl schopen vypořádat se s těmito technologiemi,“ dodává. „Mezi elektrorozvodnými společnostmi přitom panuje velká obava právě z toho, že energie je přidávána nebo odebírána ze a do sítě způsoby, na jaký tato nebyla navržena.“

Projekt Enersyn vyvíjí standardizované sledovací platformy pro subsystémy a energetickou soustavu. Má vytvářet „otisky“ elektrických proudů a napětí zhruba stokrát za sekundu v době krátkých přepětí – tedy anomálií, které mohou způsobit problémy samy o sobě, ale především mohou být předzvěstí mnohem vážnějších potíží.

Enersyn je podporovaný skrze program ESA NAVISP (Navigation Innovation and Support Programme), přičemž využívá expertízu získanou v projektech Galileo a EGNOS (zpřesňující družicový navigační systém) a širších souvislostech v oblasti pozičních, navigačních a časových služeb.

„Stavíme na předchozím projektu tím, že se snažíme aplikovat strojové učení a techniky zpracování signálu na energetické sítě. Díky tomu mohou energetické firmy získat ucelený pohled na aktuální situaci,“ vysvětluje David Brain. „Chceme nabídnout opravdu jemný obraz, které následně lze analyzovat mnoha různými způsoby. Jako bernou minci používáme model víceaplikační platformy, který je ekvivalentní tomu, jak fungují dnešní chytré telefony.“

Klíčem k tomu, aby systém Enersyn fungoval, je spolehlivý a odolný zdroj času pro monitorování, který dovoluje datům přiřazovat přesné časové hodnoty. Díky tomu je získávaný skutečně přesný obraz situace, kterou je pak následně možné správně analyzovat.

Senzory o velikosti krabice od bot zaznamenávající data budou využívat několik různých časových zdrojů. Využijí například družicové navigační signály, které jsou přesné na několik miliardtin sekundy díky atomovým hodinám umístěným ve vesmíru a díky celosvětovému pozemnímu segmentu, které detekuje a koriguje případné chyby. Nebo též britský pozemní signál eLoran (Low-frequency, enhanced Long-Range Navigation) pracující na dlouhých vlnách, který může být v případě potřeby přenášený pod zem. Mezi další zdroje bude patřit národní vysílání BBC Radio 4.

Po dokončení prototypu časové jednotky nyní konsorcium Enersyn vyvíjí algoritmus strojového učení a navrhuje podobu monitorovacích senzorů.

Powerline Technologies spolupracují s firmou specializovanou právě na přesné časové parametry Chronos při University of Strathclyde. Enersyn je nástupcem úvodního projektu financovaného InnovateUK.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril