Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družicová mapa globálních toků ropy

Družicová mapa globálních toků ropy

2.4.2020

Družicová mapa globálních toků ropy

Poptávka po ropě zásluhou koronavirové pandemie kolabuje. Ve stejné chvíli pak kvůli sporu Ruska a Saúdské Arábie roste nabídka na trhu. Výsledkem je pád cen ropy na úroveň, jaká byla naposledy v roce 2002.

S tím, jak se zásobníky na celém světě plní, tak firmy podporované ESA využívají družicová data k mapování toků ropy na světě skrze dopravní kanály a ropovody, a to v téměř reálném čase. Analýzy umožňují producentům, obchodníkům a vládám podpořit ekonomiku přijímáním informovaných rozhodnutí o palivu, které je motorem průmyslu a srdcem domácností.

Surová ropa je získávána z vrtů a následně umisťována do zásobníků, které je možné odhalit z vesmíru. Tyto válcovité nádrže mají horní víka konstruovaná tak, že na ropě plavou. Tím se minimalizují ztráty vzniklé odpařováním a snižuje riziko úniku toxických a hořlavých plynů.

Družice dálkového průzkumu Země kroužící nad naší planetou a nesoucí optické kamery mohou zaměřit svoji pozornost na tyto nádrže a změřit jejich průměr.

Stejné nebo podobné družice nesou radarové přístroje SAR (Synthetic Aperture Radar), které jsou zase schopné detekovat vzestup nebo naopak pokles výšky víka. To následně dovoluje spočítat objem přítoku a odtoku ropy z nádrže.

Zhruba 65 procent surové ropy je obchodováno námořními cestami. Družce jsou schopné přijímat signály z automatických identifikačních systémů nesených velkými tankery, což dovoluje jejich monitorování při nakládce či vykládce ropy a její dopravě z jednoho přístavu do druhého.

OilX, digitální analytická společnosti pro ropu založená v roce 2018 v Londýně s podporou ESA, využívá družicová data k mapování cest světových zásob ropy pro zákazníky, mezi nimiž jsou obchodníci, vládní instituce a investiční banky.

Ředitel a spoluzakladatel OilX Florian Thaler k tomu uvádí: „Nejdůležitějším nástrojem obchodníka už nejsou boty na zemi, ale oči na obloze. Kombinujeme analýzu ropy, družicovou technologii a strojové učení, abychom nabídli rozšířené zpravodajství na trhu s komoditami. OilX je prvním digitálním analytikem v oblasti ropného průmyslu.“

Jiné společnosti využívají družicová data k tomu, aby získaly vhled do toho, kdy dojde k produkci dalšího množství ropy.

Gareth Morgan je zakladatel a ředitel firmy Terrabotics, která byla založena v roce 2014, aby sledovala globální dodavatelské řetězce přírodních zdrojů po dobu celého životního cyklu. Firma následně získala finanční a podnikatelskou podporu ESA.

Firma využívá data z družic dálkového průzkumu Země, aby monitorovala ropné a plynárenské vrty a sledovala náznaky, že jsou v provozu. Poskytuje obchodní zpravodajství komoditním obchodníkům, informace o konkurence dalším společnostem působícím v oblasti a objektivní zprávy investorům.

„Radar je silným nástrojem pro nás, protože nabízí globální pokrytí a je schopen pracovat i skrze mraky a vlastně za jakýchkoliv meteorologických podmínek. Stejně tak ovšem využíváme optické a infračervené snímky, abychom identifikovali unikátní objekty,“ vysvětluje Florian Thaler.

„Jde o poskytnutí objektivních informací v době nejistoty. Použití družicových dat v případě, kdy jde o odlehlé lokality a není možné se na místo dostat jinak, je velmi užitečné. Můžeme tak nabídnout pohled na to, co lidé dělají – a stejně tak na to, co nedělají.“

Vedoucí podnikatelských aplikací v ESA Nick Appleyard k tomu uvádí: „ESA pomáhá podporovat ekonomiku a pohledy získané z vesmíru mohou sloužit k vedení globálních průmyslových odvětví díky tomu, že zvyšují rychlost, přesnost a efektivitu jejich rozhodnutí.“

„Vidíme plnící se zásobníky ropy na celém světě, protože v poslední době těžíme ze země více ropy, než jsme schopni využít. Což znamená, že ceny ropy spadly a měli bychom zastavit další těžbu. K tomu ale může dojít jen v případě, že obchodní mají korektní informace. Kreativní využití kosmických dat nabízí obchodníků informace, které potřebují.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.