Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice vytvořily detailní obraz námořní aktivity

Družice vytvořily detailní obraz námořní aktivity

6.2.2018

Družice vytvořily detailní obraz námořní aktivity

ESA pomohla pobřežním úřadům sledovat až o 70 procent více lodí a zaregistrovat přibližně třikrát více pozicí lodí přes družice, než bylo možné dříve.

Velké nákladní lodě a pasažérské lodě povinně nosí zařízení AIS (Automatic Identification System). Přenáší kurz a rychlost, stejně jako indentifikační znaky a informace o pozici směrem k dalším lodím a pozemním stanicím.

Původně vznikl pro to, aby zabránil kolizím, ovšem nyní sleduje lodě, aby pomáhal předcházet znečištění, sleduje pohyb nebezpečného nákladu a rozšiřuje možnosti rutinního sledování.

Norský pobřežní úřad používá tyto informace k tomu, aby řídil provoz u pobřeží a v dalších vodách z hlediska bezpečnosti, nouzových situací a plánování dopravy.

Pokročilé přijímače tohoto systému, vyvinuté společností Kongsberg Seatex z Norska za podpory ESA, byly vypuštěné v loňském roce na palubě dvou družic NorSat.

Za první čtyři měsíce svého provozu přijímače výrazně zlepšily detekci identifikačních signálů.

Družice zvyšují rozsah detekovatelnosti těchto vzkazů z výšky zhruba 74 km nad mořskou hladinou až do výšky 2500 km. To znamená, že v jednom okamžiku lze sledovat mnohem více lodí.

V oblasti s intenzivní námořní dopravou může být množství odeslaných vzkazů z lodí tak vysoké, že jsou schopné zahltit družicový přijímač. Řešením je nový formát zpráv, který je možné snadněji zachytávat družicemi a je méně náchylný k interferencím s jinými zprávami.

Carsten Tobehn vedoucí zapojení do programu v ESA to komentuje: „Pokročilý přijímač byl vyvinutý za použití nejnovějších komerčních běžně dostupných komponent.“ Komplexní hardware dovoluje sofistikovanější zpracování software, což představuje významné zlepšení v zachytávání zpráv.“

Dvě mikrodružice nesoucí nové vybavení vlastní Norské kosmické středisko a provozuje je organizace Statsat.

Výkonný ředitel Statsatu Ivar Spydevold k tomu dodává: „Celkové množství zpráv z přijímačů na družicích NorSat typicky dosahuje 2,5 miliónu za den. To je více než trojnásobné množství, než byly schopné zpracovat předchozí přijímače na družicích AISSat-1 a 2, které společně zaregistrovaly 900 tisíc zpráv denně.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.