Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Swarm sledují nepolapitelný magnetismus oceánů

Družice Swarm sledují nepolapitelný magnetismus oceánů

18.4.2018

Družice Swarm sledují nepolapitelný magnetismus oceánů

Magnetické pole je bezesporu jednou z nejzáhadnějších vlastností naší planety. Mise ESA Swarm proto nabízí neustálý pohled do toho, jak je toto ochranné pole Země vytvářené, jak se chová a jak se mění. Družice Swarm si nyní připsaly další „zářez do pažby“, když dokázaly sledovat změny v magnetickém poli vytvářeném oceány. A to ve větších detailech, než kdy dosud.

Nové výsledky trojice družic mise Swarm jsou prezentovány na letošním setkání Evropské geovědecké unie ve Vídni. Každoroční týden trvající událost využívají vědci z celého světa, aby se podělili o nejnovější objevy týkající se naší planety.

Právě mise Swarm přitom bude poutat pozornost. Zvláště pak to, jak dokáže sledovat jeden z nejhůře uchopitelných zdrojů zemského magnetismu.

Krom toho, že magnetické pole je z větší části vytvářené oceánem superžhavého rotujícího kapalného železa ve vnějším jádru naší planety, tak ho ovlivňují i další faktory. Jde třeba o zmagnetizované horniny v plášti nebo pohyb oceánů.

Asi jen těžko si lze představit mořskou vodu jako zdroj magnetismu. Ovšem i ona má na fenoménu svůj drobný podíl.

Když se slaná oceánská voda pohybuje v magnetickém poli Země, je generovaný elektrický proud, který následně indukuje magnetický signál.

Samozřejmě, že magnetické pole generované převážně přílivy je nepatrné a velmi obtížně změřitelné. Ovšem mise Swarm to zvládla v pozoruhodném detailu.

Animace zveřejněná při příležitosti publikace výsledků ESA ukazuje, jak se slapový magnetický signál mění v průběhu 24 hodin.

Nils Olsen z Dánské technické univerzity to komentuje: „Použili jsme misi Swarm k měření magnetických signálů přílivu a odlivu od hladiny oceánů až k jeho dnu, což nám dalo skutečně globální obraz o tom, jak se oceán na všech úrovních pohybuje. A to je opravdu něco nového.“

„Protože oceány absorbují teplo ze vzduchu, tak sledování následné distribuce a ukládání tohoto tepla v hlubinách je nesmírně důležité pro pochopení klimatických změn.“

„Tento slapový magnetický signál též indukuje slabou magnetickou odpověď zpod mořského dna, takže zjištěné výstupy mohou být využité pro hlubší studium elektrických vlastností zemské litosféry a svrchního pláště.“

Stejně jako mise Swarm vrhá nové světlo na magnetické slapové síly, nabízí i novou mapu magnetického pole generovaného zemskou kůrou.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.