Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Swarm se vydávají na sever

Družice Swarm se vydávají na sever

20.2.2012

Družice Swarm se vydávají na sever Dnes byly zástupcům médií představeny tři družice, které vytvoří konstelaci družic ESA Swarm pro mapování zemského magnetického pole. Stalo se tak po ukončení rozsáhlého testovacího programu. Družice byly vystaveny v superčisté místnosti před tím, než budou odeslány do Ruska k červencovému startu do vesmíru.

Mise Swarm je představuje první sérii družic pro pozorování Země ESA, která je určena ke studiu magnetických signálů ze zemského jádra, kůry, oceánů, ionosféry či magnetosféry: je tak navržena k tomu, aby poskytla vědcům data pro studium našeho komplexního ochranného magnetického pláště.

Magnetické pole chrání naši planetu před energetickými částicemi, které prolétají okolo v podobě slunečního větru. Bez tohoto stínění by byl život na Zemi nemožný.

Tento magnetický štít je vytvářený ponejvíce hluboko pod povrchem Země oceánem pohybujícího se železa v tekutém zemském jádru. Přitom dodnes jsme plně nepochopili, jak zemské magnetické pole přesně vzniká a jak se v průběhu času mění.

Síla zemského magnetického pole se přitom průběžně mění – v tuto chvíli například vykazuje příznaky významného oslabení.

Nová generace senzorů umístěná na družicích Swarm by měla poskytnout větší vhled do těchto přírodních procesů stejně jako do kosmického „počasí“.

Swarm bude čtvrtou misí z programu ESA Earth Explorer, která dosáhne oběžné dráhy: předcházejícími byly GOCE, SMOS a CryoSat.

Za pět měsíců se trio satelitů vydá na palubě nosiče Rokot do vesmíru. Ke startu dojde z kosmodromu Pleseck v severním Rusku.

Dva z nich se budou pohybovat na oběžné dráze velmi blízko sebe na dráze ve výšce 460 kilometrů – zatímco třetí bude umístěný na vyšší dráhu ve výšce 530 kilometrů.

Tyto odlišné téměř polární oběžné dráhy společně s různými přístroji na družicích Swarm přinesou velmi vysoké rozlišení získávaných dat v prostoru a čase. Což pomůže rozlišit jednotlivé zdroje magnetismu.

Na tiskové konferenci ve středisku IABG v Ottobrunnu (Německo), kde trio satelitů právě dokončilo intenzivní testovací program, zástupci ESA, průmyslu, dodavatelů přístrojového vybavení a odborníci z vědecké komunity představili jak vlastní družice, tak vědecké cíle mise.

Šlo o poslední příležitost setkat se s družicemi před tím, než budou připraveny na transport, zabaleny a k průběhu května odeslány do Ruska.

Ředitel dálkového průzkumu Země v ESA Volker Liebig při této příležitosti uvedl: „Swarm je naše další mise v programu celkového průzkumu planety Země.“

„Očekáváme, že díky trojici inovativních družic Swarm pracujících ve formu získáme historicky nejlepší pozorování zemského magnetického pole.“

Technici společnosti EADS-Astrium, která vede konsorcium stavějící tyto družice, už od roku 2010 provádí jejich testování: vystavují je extrémním teplotám i jejich výkyvům stejně jako vibracím nebo otřesům.

Družice stejně jako palubní přístroje mají vlastní magnetické vlastnosti, takže mají na prováděná pozorování určitý vliv. Proto byla v rámci předletové přípravy provedená pečlivá měření magnetických signálů pocházejících z jednotlivých částí družice, aby nebyla měření provedená na oběžné dráze špatně interpretována.

Testy byly provedeny v „magneticky čistém“ prostředí IABG, přičemž přístroje na všech třech družicích si vedly mimořádně dobře.

„Tato část projektu je skutečně úchvatná,“ uvádí projektový manažer ESA pro Swarm Yvon Menard.

„Dosáhli jsme vynikajících testovacích výsledků a náš tým už je nedočkavý, aby ověřil schopnosti sestavy družic přímo na oběžné dráze a potvrdil tak výsledky dosažené během pozemní testovací kampaně.“

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.