Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Spacebus Neo si vyzkoušela, jaké to bude ve vesmíru

Družice Spacebus Neo si vyzkoušela, jaké to bude ve vesmíru

8.7.2019

Družice Spacebus Neo si vyzkoušela, jaké to bude ve vesmíru

Dne 25. června byla dokončena testovací kampaň první družice Spacebus Neo v teplotně-vakuové komoře. Ač se družice Konnect nacházela méně než sto metrů od Středozemního moře, strávila uplynulých šest týdnů vystavená ledovým teplotám vesmíru.

Enormní testovací komory, které mohou být ochlazeny na mínus 180 stupňů Celsia, jsou navrženy k tomu, aby se do nich vešla celá družice. Efektivně pak replikují extrémní teplotní podmínky, s nimiž se následně bude setkávat ve vesmíru.

Tento komplexní všestranný test je kritický pro vývoj produktové řady Spacebus Neo a umožní ověření plus vyladění matematických simulačních nástrojů, které poslouží k návrh systému řízení teploty pro budoucí mise.

Podobné partnerské projekty jako Spacebus Neo jsou formovány v rámci programu ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems), přičemž maximalizují benefity pro průmysl díky rozdělení efektivity mezi agenturu a průmysl.

V následujících týdnech proběhne závěrečná montáž družice Konnect. A to včetně instalace panelů slunečních baterií a rozměrných antén. Jakmile bude vše dokončeno, přijdou na řadu mechanické zkoušky mající za cíl demonstrovat, že je družice připravena odolat tvrdým podmínkám startu.

Produktová řada Spacebus Neo je vyvíjená v rámci programu ESA ARTES a francouzského PIA (Programme d’Investissement d’Avenir) ve spolupráci s kosmickými agenturami členských zemí ESA. Program je řízený společně ESA a francouzskou kosmickou agenturou CNES.

Program Neosat se skládá z platformy Spacebus Neo (Thales Alenia Space) a Eurostar Neo (Airbus). Obsahuje vše od vývoje až po ověření přímo ve vesmíru nových družicových produktových řad pro obě firmy. To dovolí evropskému průmyslu dodávat konkurenceschopné družice na globální komerční trh.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.