Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice SEOSAT-Ingenio před cestou na evropský kosmodrom

Družice SEOSAT-Ingenio před cestou na evropský kosmodrom

11.6.2020

Družice SEOSAT-Ingenio před cestou na evropský kosmodrom

Španělská družice pro snímkování ve vysokém rozlišení SEOSAT-Ingenio je nyní nachystána v továrně Airbus u Madridu a je připravena k odeslání na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně. Úspěšně tak zakončila testy a prošla závěrečnou technickou revizí. Jde o další významný mezník v přípravě této evropské snímkovací družice k cestě na oběžnou dráhu na palubě rakety Vega.

Díky kosmickému věku můžeme lépe monitorovat a chápat komplexnosti naší planety, zvláště s ohledem na globální změny. S tím, jak je využívání dat z dálkového průzkumu Země čím dál častější, roste zároveň poptávka po detailních snímcích.

Snímky Země ve vysokém rozlišení jsou v současnosti považované za zásadní komoditu pro širokou paletu vědeckých, komerčních a vládních aplikací. Fotografováním Země v pozoruhodných detailech se družice SEOSAT-Ingenio zapojí do tohoto nového digitálního věku.

Základ družice SEOSAT-Ingenio tvoří špičková duální kamera, která bude schopná snímat zemský povrch s rozlišením 2,5 m detailů. Mise bude mít význam pro mnoho oborů, jako je třeba kartografie, zemědělství, lesnictví, rozvoj měst nebo řízení vodních zdrojů.

Se svou schopností „rozhlížet“ se do stran je nová družice schopná sledovat jakékoliv místo na Zemi každé tři dny, takže může být nápomocná při mapování přírodních katastrof, jako jsou záplavy, lesní požáry nebo zemětřesení. Navíc najde své místo i v jedné z největších výzev lidstva v současnosti: v pochopení a odpovědi na klimatickou změnu.

Nejnovější testy družice SEOSAT-Ingenio, které proběhly virtuálně zásluhou omezení spojených s epidemií COVID-19, byly prohlášeny za úspěšné. Testy přitom na dálku sledovaly týmy napříč celou Evropou. Zkoušky byly provedeny poté, co byla v dubnu úspěšně dokončena technická revize projektu.

Ačkoliv je SEOSAT–Ingenio španělskou národní misí, představuje výsledek společného mezinárodního snažení. Financována je španělským střediskem CDTI (Centre for the Development of Industrial Technology) při ministerstvu vědy a inovací, ale vyvíjená je ESA v kontextu evropské architektury pro dálkový průzkum Země EEOA (European Earth Observation Architecture).

K dalším partnerům projektu patří Airbus Defence and Space, který je hlavním průmyslovým kontraktorem. Dále pak společnost SENER & INDRA, která je zodpovědná za vybavení družice a pozemní segment mise.

Informace z družice SEOSAT–Ingenio budou využité různými španělskými civilními, institucionálními a vládními uživateli, ale potenciálně mají šanci se uplatnit v rámci programu Copernicus Evropské unie a dalších aktivit.

Aktuálně je plánovaným datem startu 24. srpen 2020, ovšem musí být ještě potvrzený společností Arianespace.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.