Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel programu GMES/Copernicus mapují záplavy způsobené hurikánem Florence

Družice Sentinel programu GMES/Copernicus mapují záplavy způsobené hurikánem Florence

18.9.2018

Družice Sentinel programu GMES/Copernicus mapují záplavy způsobené hurikánem Florence

V pátek 14. září zasáhl pobřeží americké Severní Karolíny hurikán Florence, který rozsévá zkázu a vyvolává všudypřítomné záplavy. Evropské radarové družice systému GMES/Copernicus Sentinel-1 přitom již začaly mapovat zasažené oblasti.

 

Ačkoliv byl tento silný hurikán překlasifikován na bouři třídy 1 ještě před tím, než dosáhl pobřeží, svoji sílu nabytou na dlouhé cestě Atlantickým oceánem pořád ještě má. Bouře a související záplavy jsou tak podobné jako v případě hurikánu.

Protože jsou životy a majetky v ohrožení, došlo k aktivaci služby CEMS (Copernicus Emergency Management Service), a to ještě dříve, než bouře dosáhla pobřeží. Jejím hlavním úkolem je mapovat záplavy a pomoci tak s organizací záchranných prací.

Za pomoci družicových dat poskytuje služba informace záchranným složkám při různých katastrofách, a to včetně meteorologických nebo geofyzikálních událostí. Dále pak při průmyslových nehodách či humanitárních katastrofách, stejně jako v oblasti prevence, připravenosti, reakce a obnovy.

Philippe Brunet z generálního ředitelství pro podnikání a průmysl při Evropské komisi k tomu uvádí: „Díky naší flotile misí Sentinel a naší službě CEMS jsme velmi dobře připraveni reagovat na události, jakými jsou třeba právě hurikány.“

„Naše týmy byly uvedeny do stavu pohotovosti už před několika dny, takže mohly požadované mapy vytvořit velmi rychle.“

„Naším cílem je pomáhat a k tomu máme odpovídající nástroje. Jsme se všemi, kdo jsou zasaženi touto obří bouří.“

Sentinel-1 je konstelace tvořená dvěma družicemi. Každá z nich nese pokročilý radarový přístroj, který je schopen „vidět“ skrze oblačnost nebo déšť. Což je nezbytné pro mapování meteorologických událostí, jako je právě tato.

Ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher k tomu dodává: „V reakci na aktivaci služby CEMS jsme pro obě družice Sentinel-1A a Sentinel-1B naplánovali pozorování zasažených oblastí ve Spojených státech.“

„Celá mise Sentinel-1 s její schopností provádět mapování rozsáhlých oblastí je mimořádně vhodná pro mapování na rozsáhlých plochách.“

První mapa ukazuje zaplavené oblasti nedaleko Jacksonville (Severní Karolína). V následujících dnech získají družice Sentinel-1 společně s dalšími satelity zapojenými do programu CEMS další data.

Mapy vytvořené službou CEMS jsou využívané americkou federální agenturou FEMA (Federal Emergency Management Agency), která aktivovala jejich vytvoření.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.