Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-6A systému Copernicus je připravena na zkoušky

Družice Sentinel-6A systému Copernicus je připravena na zkoušky

19.9.2019

Družice Sentinel-6A systému Copernicus je připravena na zkoušky

Družice Sentinel-6A systému Copernicus je určená k měření globální hladiny moří. Nyní byla vybavena částí svého přístrojového vybavení a je připravena k testování, po němž by měl před koncem příštího roku následovat start do vesmíru.

Technici společnosti Airbus v německém Friedrichshafenu strávili poslední měsíce doplňováním družice o špičkové přístroje, jejichž úkolem bude měřit proměnlivou výšku hladiny moří.

A protože mise Sentinel-6 se bude skládat z dvojice družic, pracovali souběžně na satelitech Sentinel-6A i Sentinel-6B. Obě identické družice budou vypuštěné postupně, přičemž jako první přijde v listopadu 2020 na řadu Sentinel-6A.

Poté, co družice Sentinel-6A dosáhla významného mezníku při přípravě, bude odeslána do továrny firmy IABG nedaleko Mnichova. Zde stráví následujících šest měsíců důkladným testováním, které prověří, zdali je připravena zvládnout náročný start na palubě rakety a následně fungovat v drsném kosmickém prostředí oběžné dráhy Země během celé své plánované životnosti.

Projektový manažer mise Sentinel-6 v ESA Pierrik Vuilleumier to komentuje: „Díky společnosti Airbus jsme udělali důležitý krok v technické přípravě mise. Družici chybí ještě výškoměr, který se chystáme doplnit v říjnu.“

„Jde o jednu z misí Copernicus připravených Evropskou unií, které dodávají bohaté informace pro mnoho služeb v oblasti životního prostředí. Ovšem Sentinel-6 představuje skutečně velký projekt realizovaný díky spolupráci ESA, NASA, NOAA a Eumetsatu.“

V následující dekádě se družice Sentinel-6A a Sentinel-6B systému Copernicus stanou zdrojem referenčních dat pro kritické dlouhodobé sledování hladin moří. Ty dosud dodávaly společné fracouzsko-americké mise Topex-Poseidon a Jason.

Více než 25 let staré záznamy dat z výškoměrů dovolují vědcům určit trendy. Například během let 1993 a 2018 se hladina globálního oceánu každým rokem zvyšovala průměrně o 3,2 milimetru.

V tomto faktu je ovšem skrytá skutečnost, že toto zvyšování nabývá na rychlosti. Během posledních pěti let se totiž hladina oceánu každoročně zvyšovala průměrně o 4,8 mm.

Každá družice Sentinel-6 systému Copernicus ponese radarový výškoměr, který měří čas potřebný radarovými pulzy k cestě na zemský povrch a zpět na družici. V kombinaci s přesnou znalostí polohy satelity lze s pomocí těchto dat spočítat přesnou výšku hladiny moře.

Přístrojové vybavení družice obsahuje též mikrovlnný radiometr, který bude měřit množství vodních par v atmosféře. Ty totiž ovlivňují rychlost radarových pulzů výškoměru.

Družice Sentinel-6A systému Copernicus bude vypuštěna na raketě Falcon-9 z kosmodromu Vandenberg AFB (Kalifornie).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril