Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-6 byla přejmenována na počest uznávaného amerického vědce

Družice Sentinel-6 byla přejmenována na počest uznávaného amerického vědce

4.2.2020

Družice Sentinel-6 byla přejmenována na počest uznávaného amerického vědce

ESA, NASA, Evropská komise, organizace EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites) a NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) společně přejmenovali chystanou družici Sentinel-6A po vědci Michaelu H. Freilichovi.

Doktor Michael H. Freilich působil v NASA jako ředitel divize věd týkajících se Země více než dvanáct let před tím, než v únoru 2019 odešel do penze. Díky jeho mimořádnému přínosu pro dálkový průzkum Země bude družice Sentinel-6 pojmenována „Michael Freilich“. Oznámeno to bylo na oficiálním ceremoniálu, který se uskutečnil na konci ledna ve Washington.

Ředitel programů dálkových průzkumů Země v ESA Josef Aschbacher, který se ceremoniálu zúčastnil, komentuje: „Tato mise demonstruje, že NASA a ESA fungují jako rovnocenní partneři i ve velkých kosmických projektech.“

„Naše doporučení nazvat družici ‘Sentinel-6 Michael Freilich’ je výrazem toho, jak vděční jsme Mikeovi. Bez něho by takováto mise dnes nebyla možná.“

Družice poskytne kritická měření nejen při monitorování narůstající hladiny moří, ale též pro klimatické předpovědi, udržitelné řízení oceánských zdrojů, sledování využití pobřeží a ochranu životního prostředí.

Během svého funkčního období Dr. Freilich strategicky vedl revitalizaci flotily dálkového průzkumu Země NASA. Je podepsaný pod šestnácti úspěšnými misemi a vypuštěními přístrojů, včetně osmi cubesatů/malých družic. Dr. Freilich vedl reakci NASA na historicky první desetiletou výzvu americké Národní akademie věd v oblasti dálkového průzkumu Země.

Před prací u NASA působil Dr. Freilich jako profesor a děkan na Fakultě pro zemské, oceánské a atmosférické vědy na Oregon State University, stejně jako výzkumník v JPL (Jet Propulsion Laboratory) v Pasadeně.

ESA vyvíjí misi společně s NASA, Evropskou komisí, organizacemi EUMETSAT a NOAA za podpory francouzské agentury CNES (Centre National d'Etudes Spatiales).

Družice ponese radarový altimetr k pozorování změn ve výšce mořské hladiny s milimetrovou přesností. Dále bude sbírat data o rychlosti větru při hladině oceánu, o stavu moří a geostrofických oceánských proudech.

Družice Sentinel-6 Michael Freilich pro pozorování oceánů bude vypuštěna ze základny Vandenberg AFB v Kalifornii letos v listopadu.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril