Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-5P je ve vynikajícím stavu

Družice Sentinel-5P je ve vynikajícím stavu

25.10.2017

Družice Sentinel-5P je ve vynikajícím stavu

Evropská družice Sentinel-5P je ve vynikajícím stavu. Jde o první misi programu GMES/Copernius určenou ke sledování stavu vzduchu, který dýcháme. Vypuštěna byla 13. října.

Satelit o hmotnosti 820 kg byl vynesený na oběžnou dráhu z kosmodromu Pleseck v severním Rusku s pomocí rakety Rockot.

Družice bude využívat špičkový přístroj Tropomi k monitorování atmosféry, mapování široké palety plynů majících vliv na vzduch, který dýcháme, našeho klimatu a lidského zdraví.

Po oddělení od horního stupně po dosažení oběžné rychlosti zhruba 27 tisíc km/h rozevřela družice trojici svých panelů slunečních baterií a začala komunikovat se Zemí.

První signál byl přijatý 93 minut po startu v okamžiku, kdy družice přelétala nad stanicí Kiruna v severním Švédsku.

Kontakt znamenal, že inženýři v řídicím středisku ESA v německém Darmstadtu mohou převzít řízení družice a začít pracovat na zjišťování její kondice. Stejně jako na nastavení satelitu pro rutinní let.

Družice nyní získává energii ze slunečních baterií, její navigační a komunikační systémy pracují dle očekávání a je po divoké jízdě do vesmíru plně funkční.

„Družice Sentinel-5P je ve vynikajícím stavu a jsme s ní dokonce trochu v předstihu s plánem práce pro první tři dny,“ pochvaluje si manažer operací družice Daniel Mesples.

„Díky tomu můžeme zredukovat náš pracovní den z 24 hodin non-stop denně práce trochu dříve, než jsme plánovali. Úvodní fáze práce družice na oběžné dráze tak byla dokončena v sobotu večer.“

„Teď už jsme v režimu normálních aktivit během denních pracovních hodin. Všechno probíhá hladce.“

Samé dobré zprávy znamenají, že družice je plně připravena na vstup do další kritické fáze. Tou je přejímka přístroje Tropomi, k níž dojde během následujících šesti měsíců.

Jakmile bude ve službě, bude mapovat celou planetu každý den pro evropskou službu CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service), která předpovídá kvalitu ovzduší a vytváří datové sety pro přijímání správných rozhodnutí.

Sentinel-5P je první misí programu GMES/Copernicus věnovanou monitorování naší atmosféry. Jde ve stopách flotily pěti dalších družic Sentinel, které již jsou na oběžné dráze a které nás zásobují bohatými informacemi o životním prostředí naší planety.

Družice Sentinel jsou jádrem kosmického segmentu sítě monitorování životního prostředí Evropské unie GMES/Copernicus.

Coby vlajková kosmická iniciativa EZ poskytuje GMES/Copernicus včasné operační informace o světovém zemském pokryvu, oceánech a atmosféře, aby získal přesné podklady pro správná rozhodnutí týkající se politiky a životního prostředí. Naplňuje tak i potřeby občanů, stejně jako poskytovatelů služeb.

„Družice dokončila své kritické orbitální aktivity v pouhých 33 hodinách, což je rekordní čas. Tentokrát si pro nás nenachystala vůbec žádná překvapení,“ konstatuje vedoucí letových operací v ESA Paolo Ferri.

„Jde o důkaz kvality stavitelů družice i řídicího kontrolního týmu. Samozřejmě, to vše okořeněné nezbytnou špetkou štěstí.“

„Protože kosmické lety jsou komplexní a protože ne všechny faktory se dají plně předpovídat, ne vždy můžeme na podobnou situaci spoléhat. Ale jsme opravdu rádi, když nastane.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.