Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-5P je připravena na start

Družice Sentinel-5P je připravena na start

3.10.2017

Družice Sentinel-5P je připravena na start

Jen několik málo dní nás dělí do startu nové družice řady Sentinel. Ta už je nyní plně připravena na vypouštěcí rampě kosmodromu Pleseck v severním Rusku.

Vlastní raketa bude natankována dva dny před startem, který je plánovaný na pátek v 9:27 h GMT (11:27 h středoevropského času).

Družice Sentinel-5P je na kosmodromu od počátku září, kdy zde prochází sérií testů a je tak postupně připravována na svůj velký den. Minulý týden byly všechny přípravy dokončeny, došlo k jejímu zapouzdření pod aerodynamický kryt a v sobotu byla převezena na startovací rampu.

„Tento okamžik je u každého projektu velmi emotivní, protože většina týmů roky tvrdě pracuje – a jde vlastně o poslední možnost vidět plod své práce na vlastní oči. Jsem hrdý na to, že jsem stál v čele tak zapáleného týmu,“ komentuje manažer družice a startu mise Sentinel-5P Bill Simpson.

„Nyní se vše připravuje na zhodnocení připravenosti a následně na start. Je těžké uvěřit, že teď už jsme tak blízko našemu cíli.“

Jakmile bude v operačním provozu, bude družice Sentinel-5P mapovat celou zemskou atmosféru s rozlišením 7 krát 3,5 km. V tomto rozlišení bude možné odhalit i znečištění atmosféry nad městy.

Družice nese špičkový přístroj Tropomi, s jehož pomocí bude mapovat širokou paletu stopových plynů jako oxid dusičitý, ozón, formaldehyd, oxid siřičitý, metan, oxid uhelnatý a aerosoly – všechny přitom mají vliv na vzduch, který dýcháme, a tudíž i naše zdraví.

Mise se bude podílet na službách systému Evropské unie GMES/Copernicus jako je monitorování sopečného popela v atmosféře pro zajištění bezpečnosti leteckého provozu, nebo pro služby upozorňující na zvýšenou úroveň ultrafialového záření, které může způsobovat poškození kůže. Navíc vědci budou moci zlepšit svoji představu o důležitých procesech v atmosféře, které jsou spojované s klimatem a formováním děr v ozónové vrstvě.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.