Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-5P byla před startem natankována

Družice Sentinel-5P byla před startem natankována

26.9.2017

Družice Sentinel-5P byla před startem natankována

Už měsíc jsou na ruském kosmodromu Pleseck evropští technici, kteří si postupně odškrtávají jednotlivé položky ze seznamu „je třeba udělat“ a kteří tak pomalu posunují družici systému GMES/Copernicus Sentinel-5P k vypuštění do vesmíru 13. října. Poté, co byla družice natankována, mohl si tým odškrtnout další důležitý mezník.

Tankování družice je mimořádně delikátní operace. Hydrazin je extrémně toxický, takže plnění je přítomno jen několik specialistů oblečených v ochranných oblecích „scape“.

Jakmile byla naplněna 82 kg hydrazinu, byla družice zvážena. Souhlas s natankováním byl vydaný poté, co nosná raketa Rockot prošla testy.

V jejich rámci byl nosič a horní stupeň – ovšem zatím bez družice – dopravený na startovací rampu a zde sestavený.

Projektový manažer mise Sentinel-5P v ESA Kevin McMullan k tomu uvedl: „Kampaň mající za cíl připravit Sentinel-5P na start probíhá velmi dobře, a to díky našim zkušenostem a tvrdé práci techniků přímo na kosmodromu Pleseck.“

„I tak toho ale ještě zbývá hodně udělat a týmy pracují od rána do večera. Přesto jsme všichni v dobré náladě a týmový duch je úžasný.“

Družice Sentinel-5P se vydá do vesmíru na palubě rakety Rockot 13. října v 9:27 h GMT (11:27 h středoevropského času).

Její špičkový palubní přístroj Tropomi bude mapovat celou řadu stopových prvků v atmosféře jako je například oxid dusičitý, ozón, formaldehyd, oxid siřičitý, metan, oxid uhelnatý a aerosoly – všechny přitom mají vliv na vzduch, který dýcháme, a tudíž i naše zdraví. A také na klima, v němž žijeme. Se šířkou záběru 2600 km bude družice schopná zmapovat každý den celou planetu.

Informace získávané touto novou misí budou využívané skrze službu CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) pro předpovídání kvality ovzduší a pro přijímání kvalifikovaných rozhodnutí.

Jde o první misi programu GMES/Copernicus věnovanou k monitorování naší atmosféry. Následuje pět již dříve vypuštěných družic Sentinel, které dodávají pestrá data o naší planetě.

Družice Sentinel tvoří jádro programu Evropské unie GMES/Copernicus, který představuje monitorovací síť životního prostředí.

GMES/Copernicus coby vlajková iniciativa Evropské unie poskytuje operační informace o zemském pokryvu, oceánech či atmosféře s cílem zajistit kvalitní data pro podporu rozhodování o životním prostředí a bezpečnosti, pro potřeby občanů a pro poskytovatele služeb.

Z připravované nosné rakety byl nyní sejmutý horní stupeň, který je tak zpátky v hangáru. Dalším úkonem bude jeho spojení s družicí, následné zapouzdření do ochranného aerodynamického krytu a umístění celé sestavy na raketu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.