Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-3B systému GMES/Copernicus pořídila první snímky

Družice Sentinel-3B systému GMES/Copernicus pořídila první snímky

16.5.2018

Družice Sentinel-3B systému GMES/Copernicus pořídila první snímky

Jen dva měsíce po vypuštění do vesmíru získala nejnovější družice systému GMES/Copernicus Sentinel-3B první snímky Země. Ty překonaly očekávání: premiérová sada fotografií zachycuje východ Slunce nad Antarktidou, ledové kry v polárních mořích a severní část Evropy.

První snímek byl získaný 7. května v 10:33 h GMT (12:33 h středoevropského času) a zachycuje přechod mezi dnem a nocí nad Weddellovým mořem v Antarktidě. Družice ještě tentýž den zachytila také ledové kry odplouvající od břehů Grónska. Další v celé sérii testovacích snímků pak nabízí vzácný bezoblačný pohled na severní Evropu.

Snímky byly pořízeny přístrojem pro zobrazování oceánů a zemského pokryvu, který pracuje ve 21 různých spektrálních pásmech, má rozlišení 300 metrů a šíři záběru 1270 km. Přístroj může být využívaný pro monitorování mořské biologické produktivity a znečištění oceánů. Nad zemským pokryvem pak má sloužit k monitorování stavu vegetace.

Ředitel programů dálkového průzkumu v ESA Josef Aschbacher k tomu uvádí: „Start mise Sentinel-1B znamenal dokončení vynášení první řady družic Sentinel, které zajišťujeme pro program GMES/Copernicus.“

„Dokončili jsme startovací a úvodní operační fázi v rekordním čase. Nyní pokračujeme s přejímkou a testováním družice před jejím předáním do služby.“

„První snímky nám už teď ukázaly, že družice je připravena hrát svoji roli a zaplavit nás proudem kvalitních dat o životním prostředí, které mají potenciál zlepšit naše životy, podpořit ekonomiku a ochránit náš svět.“

Družice Sentinel-3B odstartovala z Ruska 25. dubna a přidala se ke svému identickému dvojčeti, Sentinelu-3A. Dvojice satelitů na oběžné dráze totiž zvyšuje pokrytí a dodávku dat pro program GMES/Copernicus, který probíhá v režii Evropské unie.

Obě družice - coby tažní koně programu GMES/Copernicus - nesou totožný soubor přístrojů k systematickému měření zemských oceánů, pevniny, ledovců a atmosféry.

Nad oceány je studována jejich teplota, barva a výška mořské hladiny, stejně jako síla mořského ledu. Tato měření jsou například používána pro monitorování změn v zemském klimatu a pro celou řadu důležitých aplikací, jako je monitorování znečištění oceánů.

Nad zemským povrchem tato inovativní mise monitoruje lesní požáry, mapuje způsob využívání zemského pokryvu, kontroluje vegetaci a měří stav vody v řekách a jezerech.

Evropská komisařka pro vnitřní obchod, průmysl, podnikání a SME Elzbieta Bienkowska k tomu uvádí: „Tato nová družice bude dodávat cenné informace o tom, jak se naše oceány a zemský pokryv mění.“

 

„To nejen urychlí naše reakce v případě přírodních katastrof, ale také vytvoří nové obchodní příležitosti. Dálkový průzkum Země má totiž velký ekonomický potenciál: je řídicím faktorem výzkumných příležitostí, poskytovatelem špičkových zaměstnání a vývojářem inovativních služeb i aplikací.“

Programový manažer mise Sentinel-3 v ESA Bruno Berruti doplňuje: „Jsme mimořádně spokojeni s kvalitou získaných snímků, která ukazuje, že družice je ve výborném stavu.“

„Následujících pět měsíců stráví inženýři ESA pečlivou kalibrací přístrojů a přejímkou družice, aby následně mohla být předána organizaci Eumetsat pro rutinní provoz.“

Během této přejímky poletí obě družice Sentinel-3 v tandemové formaci, kdy jedna bude následovat druhou v rozestupu zhruba třiceti sekund.

Sentinel-3B pak bude přemístěna na svoji finální pozici: poletí na stejné oběžné dráze jako sesterský satelit, ale bude vůči němu posunutá o 140 stupňů.

Jakmile bude přejímka dokončena, ESA předá operační provoz organizaci Eumetsat. Misi přitom budou řídit společně s tím, že ESA bude generovat produkty týkající se zemského pokryvu a Eumetsat produkty související s moři a oceány. Všechny společně pak budou k dispozici skrze služby GMES/Copernicus.

„Konstelace (družic) Setinel-3 vytváří základ evropského globálního monitorování oceánských systémů z vesmíru,“ doplňuje generální ředitel organizace Eumetsat Alain Ratier.

„První snímky jsou zároveň první demonstrací toho, co nám bude Sentinel-3B dodávat v rámci nové éry operační oceánografie, z níž bude těžit lidská společnost, obchod i průmysl.“

„Ty totiž následně znásobí přínosy mise Sentinel 3 pro předpovídání stavu oceánů a pro celou ekonomiku oceánů.“

Sentinel-3B je sedmou družicí vypuštěnou pro program GMES/Copernicus. Každá mise přitom nese špičkový přístroj, který dodává proud snímků a dat týkajících se životního prostředí.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.