Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-3B se připravuje na cestu

Družice Sentinel-3B se připravuje na cestu

15.2.2018

Družice Sentinel-3B se připravuje na cestu

Družice systému GMES/Copernicus Sentinel-3B úspěšně prošla sérií testů, které potvrdily její připravenost k cestě na oběžnou dráhu. Nyní ji tak čeká uložení do přepravního kontejneru a odeslání do Ruska, odkud odstartuje.

Její dvojče, družice Sentinel-3A, je na oběžné dráze od února 2016. Systematicky monitoruje oceány, zemský pokryv, ledovou pokrývku a atmosféru. Získávané informace mají široké spektrum praktických aplikací a jsou využívány pro monitorování a pochopení globální dynamiky životního prostředí.

Spárování identických družic poskytne nejlepší možné pokrytí a dostupnost dat pro evropský program GMES/Copernius. Jde o největší program monitorování životního prostředí na světě.

Družice Sentinel-3B strávila poslední rok v závodě Thales Alenia Space ve francouzském Cannes, kde byla sestavena a testována. Nyní je v bezvadném stavu a připravena na svoji cestu na kosmodrom Pleseck, který se nachází v severním Rusku.

Jean-Francois Flamand z ESA k tomu uvádí: „Družice prošla četnými testy, které napodobovaly tvrdé prostředí vesmíru, aby bylo zajištěno, že bude pracovat dle očekávání.“

„Mezi testy patřilo umístění do vakuové komory, vystavení extrémním teplotám nebo simulovaným vibracím, které bude muset satelit vydržet během startu.“

S vypuštěním do vesmíru se počítá před koncem dubna, takže družice se na svoji cestu do Ruska vydá v průběhu března.

Obě družice Sentinel-3 nesou řadu špičkových přístrojů, které dodávají data pro novou generaci datových produktů užitečných zvláště pro námořní aplikace. Například monitorují teploty povrchu oceánů za účelem zlepšení předpovědi počasí, akvatické biologické produktivity, znečištění moře nebo změn hladiny.

Mise také přináší unikátní a včasné informace o změnách zemského pokryvu, vegetace, městských tepelných ostrovech a je užitečná při sledování požárů v divoké přírodě.

Sentinel-3B také představuje významný mezník pro evropský program GMES/Copernicus.

Družice Sentinel-1 a Sentinel-2 už jsou na oběžné dráze v párech monitorujících životní prostředí, takže startem Sentinelu-3B budou tři konstelace kompletní. Kromě toho je ve vesmíru od října 2017 jednodružicová mise Sentinel-5P, která monitoruje znečištění ovzduší.

Zatímco družice Sentinel-1 a Sentinel-2 obíhají kolem Země v rozestupu 180 stupňů, konfigurace mise Sentinel-3 je mírně odlišná: odstup 140 stupňů mezi oběma satelity pomůže měřit vlastnosti oceánů (jako například obří víry vody) tak přesně, jak je to jen možné.

Předtím ovšem poletí obě družice jen 223 km od sebe. Což znamená, že Sentinel-3B bude jen slabých 30 sekund za Sentinelem-3A.

Let v tomto tandemu po dobu zhruba čtyř měsíců je plánovaný z důvodu lepšího pochopení drobných odchylek mezi dvěma sadami přístrojů: díky krátkému odstupu budou měření prakticky identická.

Oceánograf Craig Donlon z ESA vysvětluje: „Náš klimatický záznam oceánů bude nakonec odvozený od měření čtyř družic, protože v budoucnu se chystají starty dalších dvou Sentinelů-3.“

„Potřebujeme pochopit malé rozdíly mezi každým následujícím družicovým přístrojem, protože tyto mají vliv na naši schopnost určit přesné klimatické trendy.“

„Let Sentinelů-3 v tandemu je fantastickou příležitostí, abychom to udělali a získali výsledky, které našim klimatickým vědcům dovolí využívat data z této mise s jistotou správnosti.“

Družice Sentinel-3B byla prohlášena za bezvadnou a připravenou, takže již brzy bude nachystána k odeslání do Ruska. Zde projde dalším kolečkem testů před tím, než bude připojena na nosnou raketu Rockot, která ji zajistí dopravu na oběžnou dráhu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril