Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-3B podstupuje zkoušky

Družice Sentinel-3B podstupuje zkoušky

15.6.2017

Družice Sentinel-3B podstupuje zkoušky

Zatímco družice Sentinel-3A systému GMES/Copernicus pokračuje na oběžné dráze ve sběru informací o naší rodné planetě, technici intenzivně pracují na jejím dvojčeti. Sentinel-3B nyní prochází sérií náročných zkoušek před tím, než bude v příštím roce odeslaný na kosmodrom.

Celá mise Sentinel-3 se má skládat právě ze dvou družic, což zajistí optimální globální pokrytí a dodávku dat pro evropský program monitorování životního prostředí GMES/Copernicus.

Satelit Sentinel-3A je na oběžné dráze od února 2016. V příštím roce se za ním do vesmíru vydá i Sentinel-3B.

Ovšem ještě před tím musí projít testy, který ověří, zdali je družice plně připravena na práci ve vesmíru.

Proto je nyní v teplotně-vakuové komoře firmy Thales Alenia Space ve francouzském Cannes. Tato obří komora simuluje výrazné změny teplot, jimž musí satelity ve vesmíru čelit.

Technický manažer mise Sentinel-3 v ESA Kristof Gantois k tomu uvádí: „Jdeme plnou parou vpřed, abychom si byli jisti, že družice Sentinel-3B je v pořádku a připravena doplnit své dvojče.“

„Naši kolegové z firmy Thales pracují 24 hodin denně na monitorování a testování družice v drsných podmínkách simulujících kosmické prostředí.“

„Z komory je pomocí vakuové pumpy odčerpaný vzduch a v průběhu přibližně čtyř týdnů je družice vystavena působení teplot od mínus 45 stupňů do plus 50 stupňů Celsia.“

„Jde o klíčovou část testovacího programu, která má zaručit, že družice bude schopná odolávat působení tvrdých kosmických podmínek.“

Jakmile bude test dokončený, družice absolvuje další zkoušky tak, aby byla připravena na start v roce 2018.

Družice Sentinel-3 nesou shodnou sadu špičkových přístrojů pro sledování oceánů, zemského pokryvu, ledového pokryvu a atmosféry.

Díky vysoce kvalitním informacím může vzniknout zcela nová generace datových produktů, a tak je mise například srdcem operační oceánografie. Poskytuje třeba sledování globální vodní biologické aktivity nebo znečištění moře, mapuje změny výšky mořské hladiny a pomáhá předpovídat stav oceánů pro efektivnější a bezpečnější lodní dopravu.

Kromě sledování oceánů poskytuje Sentinel-3A unikátní a rychlé informace o změnách zemského pokryvu, vegetace, teplotní mapy měst nebo dovoluje sledovat lesní požáry.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.