Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-3B dorazila na startovací rampu

Družice Sentinel-3B dorazila na startovací rampu

23.4.2018

Družice Sentinel-3B dorazila na startovací rampu

Nejnovější družice řady Sentinel pro evropský program monitorování životního prostředí GMES/Copernicus je připravena ke startu z kosmodromu Pleseck v severním Rusku.

Od poloviny března je družice Sentinel-3B připravována přímo na kosmodromu na start. K tomu by mělo dojít 25. dubna v 17:57 h GMT (19:57 h středoevropského času).

Poté, co byla družice minulý týden zapouzdřena do aerodynamického krytu, byla převezena na startovací rampu a zde umístěna během víkendu na nosnou raketu.

Projektový manažer mise Sentinel-3 v ESA Bruno Berruti při této příležitosti uvedl: „Jde o důležitý mezník. A navíc velmi emocionální.“

„Rozloučili jsme se s ‘naším děťátkem’, které bylo uloženo do aerodynamického krytu rakety Rockot a jsme hrdí na to, že je nyní ke všemu připraveno a na startovací rampě čeká na svůj velký den.“

„Do tohoto bodu jsme se dostali díky zápalu a tvrdé práci týmů ESA, Evropské komise, organizace Eumetsat, francouzské kosmické agentury CNES, průmyslových dodavatelů, poskytovatelů služeb i uživatelů dat.“

„Dík patří také společnostem Eurockot a Chruničev za to, že v uplynulých měsících proběhla hladce příprava nosiče Rockot.“

Družice Sentinel-3B doplní své dvojče, Sentinel-3A, na oběžné dráze při systematickém monitorování oceánů, zemského pokryvu, ledovců a atmosféry. Práce družic ve dvojici optimalizuje pokrytí a dodávku dat pro systém GMES/Copernicus.

Mise dodává data do tří hodin od získání, a to 24 hodin denně a 365 dní v roce.

Tato data jsou primárně určena pro námořní službu CMEMS (Copernicus Marine Environment Monitoring Service), ovšem stejně jako všechny ostatní služby GMES/Copernicus přináší znalosti a informační produkty v téměř reálném čase pro širokou paletu dalších aplikací.

Mise Sentinel-3 je klíčová pro aplikace monitorování oceánů a pobřežních vod, předpovědi počasí a chování oceánů, změnu výšky mořské hladiny a monitorování topografie hladiny moří, odhady produkce oceánů a mapování změn zemského pokryvu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.