Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-3 začíná nabývat svoji podobu

Družice Sentinel-3 začíná nabývat svoji podobu

25.3.2013

Družice Sentinel-3 začíná nabývat svoji podobu Družice ESA Sentinel-3 dosáhla významného mezníku na své pouti. Základní konstrukce byla dopravena do továrny hlavního kontraktora ve Francii, kde na ni budou instalovány přístroje stejně jako další vybavení, které společně tvoří tuto novou sofistikovanou misi určenou k monitorování Země.

Jakmile bude dokončená, ponese družice Sentinel-3 širokou paletu špičkových přístrojů, které se zaměří na sledování různých aspektů oceánů, jako je teplota a barva povrchových vod nebo třeba výška vln.

Tato nová technologie nejenže povede k lepšímu pochopení vývoje mořského prostředí, ale také k většímu poznání atmosféry, kryosféry a zemského pokryvu.

Mise, kterou bude v kompletním stavu tvořit dvojice satelitů, je navržena k poskytnutí dat pro služby nabízené v rámci evropského programu GMES (Global Monitoring for Environment and Security), který byl nedávno překřtěný na Kopernikus.

První z družic Sentinel-3 by měla být vypuštěna v roce 2014.

Základní družicová platforma vyjma slunečních baterií byla sestavena a otestována v továrně Thales Alenia Space v Římě. Následovalo její odeslání do závodu Thales Alenia Space v Cannes (Francie).

Ve druhé polovině letošního roku obdrží veškeré své přístrojové vybavení a poté bude následovat rozsáhlý testovací program, který má satelit připravit na start.

Mise těží z dědictví observatoří ERS a Envisat. Ovšem navíc představí evropskou technologickou vyspělost: díky ní přístrojové vybavení Sentinelu-3 posune monitorování oceánů na vyšší úroveň.

Pokročilá aparatura Sentinelu-3 SAR-A (Synthetic Aperture Radar Altimeter) nabídne data o výšce mořské hladiny s prostorovým rozlišením 300 metrů. Tím se zvýší schopnost systému Kopernikus poskytovat námořní předpovědi a zajistit monitorování životního prostředí.

Přístroj OLCI (Ocean and Land Colour Instrument) bude pracovat ve 21 pásmech s rozlišením 300 metrů. Poskytne cenná měření tvůrcům biochemických modelů a modelů ekosystémů, které najdou využití při sledování kvality vody a monitorování zemského pokryvu.

Radiometr SLSTR (Sea and Land Surface Temperature Radiometer) poskytne tolik potřebnou kontinuitu dat dosud získávaných družicemi Envisat a ERS. Nabídne přesná měření teplot mořského povrchu a země pro oceánské, klimatické a meteorologické služby na celém světě.

V operačním stavu bude Sentinel-3 představovat robustní a udržitelný systém, který bude fungovat v téměř reálném čase. Vybaví politiky a veřejné služby pevnými daty, aby o ně mohli opřít svá rozhodnutí v oblasti legislativy týkající se životního prostředí, monitorování její implementace a vyhodnocení jejích společensko-ekonomických dopadů stejně jako přínosů.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.