Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-2B se chystá na start

Družice Sentinel-2B se chystá na start

2.3.2017

Družice Sentinel-2B se chystá na start

Do startu další družice systému sledování životního prostředí GMES/Copernicus zbývá už jen několik dní. A tak byl satelit Sentinel-2B umístěný na vypouštěcí komplex evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana).

Sentinel-2B s multispektrální kamerou pro snímkování změn zemského pokryvu a vegetace je připravený na start 7. března v 1:49 h GMT (2:49 h středoevropského času, 22:49 h místního času, ale to ještě 6. března).

Družice doplní své dvojče, Sentinel-2A, které je na oběžné dráze od června 2015. Zemi budou obíhat na opačných stranách a každá bude mít šíři záběru 290 km, takže budou schopné celou planetu zmapovat jednou za pět dní – a Evropu dokonce jen za tři dny.

Družice byla odeslána na kosmodrom v Kourou počátkem ledna. Následně byla zkontrolována, natankována, zapouzdřena pod aerodynamický kryt rakety Vega, vyvezena na startovací rampu a následně umístěna na obslužnou věž.

Horní stupeň rakety už byl také natankován a přípravné týmy jej nyní chystají na závěrečné odpočítávání.

Druhý březnový den provedli specialisté z Arianespace, řídicího střediska ESA a týmu zodpovídajícího za přípravu družice Sentinel-2 kompletní zkoušku.

Paolo Laberinti, manažer vypuštění družice Sentinel-2 v ESA, k tomu uvádí: „Bylo to zde v Kourou několik velmi intenzivních měsíců pro specialisty z ESA a z Airbus Defences and Space, ale důkladná kontrola a příprava družic na start proběhla na výbornou. Nyní se už těšíme na to, až našemu výtvoru v pondělí řekneme sbohem.“

Projektový manažer mise Sentinel-2 v ESA Francois Spoto doplňuje: „Jsme velmi pyšní na to, že jsme před dvěma lety viděli start Sentinelu-2A a nyní je čas na to, aby jej na oběžné dráze doplnila sesterská družice Sentinel-2B.“

„Mise ovšem není jen na našich bedrech. Vzniknout mohla jen díky úzké spolupráci s Evropskou komisí, průmyslovým konsorciem přibližně šedesáti firem vedeným Airbus Defence and Space, s francouzskou kosmickou agenturou CNES a poskytovateli služeb GMES/Copernicus. A myslím, že každý je z ní tak nadšený, jako jsme my.“

Podobně jako v případě jiných misí Sentinel, tak i družice Sentinel-2B byla vyrobena pro program GMES/Copernicus. Tentokrát se zaměřuje především na sledování vegetace.

Jednou z největších výzev dnešní doby je zajištění udržitelného využívání země, aby bylo možné dlouhodobě uspokojit poptávku po potravinách a dřevě. Pozemní služby systému GMES/Copernicus poskytují informace, které pomáhají reagovat na tuto a podobné globální výzvy, stejně jako na specifické potřeby jednotlivých lokalit.

Špičková mise Sentinel-2 bude poskytovat nejen informace ke zlepšení zemědělských praktik a mapovat změny zemského pokryvu, ale bude též sledovat světové lesy a detekovat znečištění v jezerech a pobřežních vodách.

Krom toho mohou snímky záplav, vulkanických erupcí nebo sesuvů půdy pomoci při mapování katastrof a následném plánování humanitární pomoci.

Mnohé z těchto aplikací jsou přitom závislé na družicovém snímkování a jeho co nejrychlejším opakování. Jakmile bude družice Sentinel-2B v provozu, tak budou mít uživatelé dat k dispozici snímky zemského pokryvu, velkých ostrovů, vnitrozemských a pobřežních vod mezi 84 stupni severní a jižní šířky s frekvencí jednou za pět dní.

Program GMES/Copernicus probíhá pod hlavičkou Evropské unie a Evropské komise, zatímco ESA koordinuje jeho kosmický segment.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.