Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-2B byla natankována

Družice Sentinel-2B byla natankována

21.2.2017

Družice Sentinel-2B byla natankována

S tím, jak se blíží termín startu družice Sentinel-2B, tak pozemním týmům mizí ze seznamu „zbývá udělat“ jedna položka za druhou. Nejnověji si mohli odškrtnout řádek „natankovat“. A navzdory tomu, že bylo potřeba provést některé neplánované práce, směřuje vše ke stanovenému termínu startu.

Družice Sentinel-2B systému GMES/Copernicus poletí na palubě rakety Vega z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana). Start je plánovaný na 7. března v 1:49 h GMT (2:49 h středoevropského času, 22:49 h času místního – ale to bude ještě 6. března).

Družice se přidá ke svému dvojčeti, Sentinelu-2A, které je na oběžné dráze od června 2015. Každý satelit pořizuje snímky s šíří záběru 290 km, takže s dvěma družicemi bude možné nasnímat celou zeměkouli za polovinu doby, než dosud – jen za pět dní.

Ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher k tomu uvedl: „Půjde o pátý start v programu Sentinel, čímž jsme tak na nejlepší cestě k vytvoření nejambicióznějšího operačního programu průzkumu naší planety.“

„Tento úspěch je příkladem toho, jak Evropa může společně dosáhnout úžasných věcí. Systém GMES/Copernicus kombinuje politické odhodlání Evropské unie s unikátními technickými znalostmi ESA a kosmického průmyslu, aby mohl vzniknout skutečně evropský projekt.“

Mise spojuje schopnosti vysokého rozlišení s novátorskými spektrálními schopnostmi, aby poskytla snímky pro evropský systém monitorování životního prostředí GMES/Copernicus.

Snímky jsou využívané pro praktické aplikace, jako je monitorování vegetace a změny ve využití zemského pokryvu, stejně jako pro monitorování znečištění v jezerech a pobřežních vodách.

Družice Sentinel-2B je na kosmodromu už od počátku roku. Zde prošla závěrečnými zkouškami a byla připravena na start.

Jedním ze závěrečných úkolů bylo natankování satelitu, což je velmi delikátní operace. Hydrazin je extrémně toxický, takže těch několik málo techniků provádějících plnění satelitu si musí oblékat speciální ochranné obleky.

Jakmile byla natankována 133 kg hydrazinu, byla družice aktivována, aby bylo možné zkontrolovat, zdali je vše v pořádku. Následně došlo k natlakování nádrže.

Před natankováním bylo potřeba vykonat několik neočekávaných úkonů. Aby se předešlo možným problémům na oběžné dráze, některé z konektorů na slunečních bateriích bylo třeba důkladně prověřit. To vyžadovalo neplánované rozevření panelu. Specialisté také museli vyměnit komponentu pro „úvodní akvizici polohy“.

Zatímco tyto věci nebyly na seznamu „zbývá udělat“, tak jejich provedení zdůraznilo význam závěrečných zkoušek. Vyřešeny byly rychle a bez vlivu na plán příprav.

Zatímco v čisté místnosti probíhaly přípravy družice, byla raketa Vega postupně sestavena na vypouštěcím komplexu.

Další důležitý mezník proběhl v řídicím středisku ESA v Německu, odkud bude družic řízena. Vše bylo v pořádku a i z tohoto směru dostal start „zelenou“.

Zpátky v Kourou byla provedena kompletní revize připravenosti na start. Také další prověrky ukázaly, že družice i nosič jsou připraveny pokračovat v „kombinovaných operacích“. To znamená, že bylo možné obě zařízení spojit.

Manažer vypouštěcí kampaně mise Sentinel-2 v ESA Paolo Laberinti k tomu doplňuje: „Vše probíhá na výbornou. Museli jsme sice odstranit několik nečekaných problémů, ale to už k předletové přípravě tak nějak patří. Díky tvrdé práci specialistů z ESA a společnosti Airbus Defence and Space je ale vše připraveno včas.“

„Družice je nyní připojena k vypouštěcímu adaptéru, přičemž posledními úkony na ní je odstranění červených značek ‘odstraňte před letem’ a zapouzdření pod aerodynamický kryt rakety.“

„Právě zapouzdření družice do aerodynamického krytu bude emotivní. Protože v tom okamžiku se naposledy rozloučíme s naším výtvorem, který pak už nikdy neuvidíme.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril