Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-1 vidí skrze hurikány

Družice Sentinel-1 vidí skrze hurikány

26.10.2017

Družice Sentinel-1 vidí skrze hurikány

Letošní atlantická hurikánová sezóna je drsnou připomínkou smutku a devastace, které tyto rozsáhlé bouře s sebou přinášejí. Snímkování hurikánů z patřičného nadhledu, z vesmíru, není ničím novým. Ovšem družice rodiny Sentinel-1 mají schopnost vidět přímo skrze tyto rotující meteorologické jevy a třeba měřit výšku hladiny moře. Tím mohou pomoci s předpovídáním budoucího pohybu bouře.

Letošního hurikánová sezóna sice není za námi, ale už deset atlantických bouří v řadě za sebou dosáhlo síly hurikánu. Je to poprvé po více než století, co k něčemu podobnému došlo.

Pochopení a předpovídání těchto silných meteorologických jevů je zásadní pro ochranu životů a majetku, a tak začali vědci řešit, zdali by v tom nemohla být radarová mise Sentinel-1 nápomocná. Dvojice satelitů Sentinel-1 poskytuje radarové snímky Země pro evropský program monitorování životního prostředí GMES/Copernicus.

Informace z této špičkové mise jsou využívané pro celou řadu aplikací, a to od monitorování mořského ledu přes sledování ropných skvrn a mapování záplav až po studování deformací zemského pokryvu způsobených zemětřeseními.

Přitom pozorování hurikánů nebylo součástí původního záměru.

Na rozdíl od družic nesoucích optické přístroje, které nám poskytují tak notoricky známé snímky horních vrstev oblačnosti hurikánů, mohou radary pronikat skrze mraky a zobrazovat tak to, co se děje pod těmito silnými a destruktivními úkazy.

Aby rozšířili původně zamýšlené využití družice Sentinel-1, vyvinuli technici v německém letecko-kosmickém středisku DLR techniku, která umožňuje radaru sledovat vítr při mořské hladině a výšku vln.

Co je nejdůležitější, tyto informace o stavu moře mohou pomoci vyhodnotit to, jak destruktivní hurikán ve skutečnosti je. A zároveň pomáhají předpovídat jeho cestu: a tedy i to, jak pravděpodobné je, že dosáhne pevniny.

Stejné informace mohou být použité k varování lodní nebo vydání upozornění na riziko pobřežních záplav.

Tato nová technika byla poprvé použitá v době zásahu Kuby a floridských ostrovů Keys hurikánem Irma počátkem září. Družice zaregistrovaly vlny o výšce až 10 metrů.

Sentinel-1 může pracovat v několika rozdílných režimech. Nejvhodnější pro měření mořských vln je z nich „mód širokého záběru (Wide Swath Mode), který má při záběru 250 km rozlišení 5 x 20 metrů.

Jde o velmi důležitou techniku, protože měření síly větru a stavu moře není možné přímo na místě provádět s pomocí bójí nebo shozených sond: buď vinou extrémních podmínek počasí, nebo díky nesmírně rozlehlé zasažené oblasti.

Projektový manažer mise ESA Sentinel-1 Ramón Torres k tomu uvádí: „Mise Sentinel-1 je využívána ku prospěchu společnosti v mnoha odlišných aplikacích. Ovšem toto je obzvláště dobrý příklad toho, že tato mise má skutečný dopad na životy lidí. Sentinel-1 zkrátka překonává všechna naše očekávání.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.