Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-1 roztáhla svá křídla

Družice Sentinel-1 roztáhla svá křídla

26.2.2014

Družice Sentinel-1 roztáhla svá křídla

Už za několik týdnů bude na oběžnou dráhu Země umístěna družice Sentinel-1. Následně provede komplikovaný sled manévrů, během nichž rozloží své sluneční baterie stejně jako radarovou anténu. Technici si přitom musí být jistí, že všechny operace proběhnout přesně podle plánu.

Sentinel-1 je první z řady družic postavených speciálně pro poskytování neustálého proudu dat pro ambiciózní program dálkového průzkumu Země GMES/Copernicus.

Nese pokročilé radarové vybavení pro snímkování zemského povrchu skrze oblačnost nebo nepříznivé počasí a bez ohledu na to, zdali je den nebo noc.
Sentinel-1 bude hrát klíčovou roli v největším civilním programu dálkového průzkumu Země. Zaměří se na celou řadu operačních služeb od monitorování ledu v polárních oceánech až po sledování pohybů zemského pokryvu.

Navíc je nová mise evropské družice zaměřena na rychlé reakce v případě ohrožení, jako jsou záplavy nebo zemětřesení. Po sedmi letech výroby je nyní družice připravena na start z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

V posledním únorovém týdnu bude Sentinel-1 dopravený na kosmodrom poté, co strávil posledních několik týdnů v továrně Thales Alenia Space v Cannes (Francie). Zde prošel sérií zatěžkávacích zkoušek.

Mezi nimi bylo zavěšení družice na struktuře simulující stav beztíže a opatrně rozložila dvojici svých desetimetrových slunečních baterií a dvanáctimetrový radar.

Během startu budou panely slunečních baterií stejně jako radar složený pod aerodynamickým krytem nosné rakety Sojuz.

Po uvolnění družice se panely slunečních baterií a radar začnou rozkládat, ovšem tato sekvence zabere zhruba deset hodin.

Sekvence je přitom unikátní a pečlivě připravená tak, aby k rozložení došlo nejbezpečnějším možným způsobem.

Sekvence je zároveň nastavena tak, aby byla k dispozici co nejdříve elektrická energie z nich a aby tak byla družice co nejdříve energeticky nezávislá.

Testy ukázaly, že Sentinel-1 by měl bez ztráty kytičky zvládnout tuto pečlivě připravenou sekvenci – jak ukázaly provedené testy.

Projektový manažer mise ESA Sentinel-1 Ramón Torres uvádí: „Test rozložení radaru a slunečních baterií je významným krokem vpřed, protože jde o klíčovou záležitost.“

„Navzdory tomu, že družice prošla skrze extrémní podmínky během předchozích testů, fungovala bezvadně. A ukázala, že jednotlivé prvky mise mohou fungovat v souladu.“

„Dosažení tohoto významného milníku bylo umožněno díky mnoha letům tvrdé práce a spolupráce mezi ESA a průmyslovými partnery.“

V rámci příprav na práci družice Sentinel-1 na oběžné dráze byly také otestovány komunikační linky mezi družicí a operačním střediskem ESA, aby bylo zajištěno, že budou fungovat přesně tak, jak bylo plánováno.

Protože družice je v perfektní kondici, je tato nyní připravována na svoji cestu do Francouzské Guayany. V nejbližších dnech bude potvrzeno datum startu, které by mělo být na počátku dubna.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Pozorování Země | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.