Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-1 počítá ryby

Družice Sentinel-1 počítá ryby

11.5.2016

Družice Sentinel-1 počítá ryby

Snímky získávané družicí Sentinel-1A jsou využívané ke sledování vodních kultur ve Středozemním moři. Jde o jeden z mnoha příkladů toho, jak se tato mise podílí na zajištění potravinové bezpečnosti, neboť rybářství se stávají hlavním zdrojem mořských potravin.

Za šest měsíců družice napočítala u západního pobřeží Středozemního moře téměř 4500 rybích klecí, a to především pro mušle nebo kostnaté ryby. Před tímto průzkumem přitom nebylo množství chovných klecí ve Středozemí známo.

Chov ryb, měkkýšů a vodních rostlin je jedním ze světově nejrychleji rostoucích segmentů potravinového trhu. Už dnes přitom dodávají zhruba polovinu potravin z moří a oceánů.

Vodní kultury přitom překonaly rybolov coby hlavní zdroj potravin z moří a oceánů už v roce 2014. A to dle UN Food & Agriculture Organization. V podstatě jde o stejný proces, jakým už dříve prošlo „suchozemské“ získávání potravin: od lovu k farmaření.

Evropské akvakultury dodávají svěží, lokální a zdravé mořské jídlo, přičemž dodržují přesná pravidla chránící zákazníky, ryby a životní prostředí.

ESA propaguje inovativní využití družicových dat pro akvakulturu v rámci projektu SMART (Sustainable Management of Aquaculture through Remote sensing Technology).

Dálkový průzkum oceánů je oknem k mořskému ekosystému, protože poskytuje zásadní informace pro jejich poznání. Družice mohou pokrývat místa, mapovat zařízení akvakultur, sledování meteorologických událostí, včasné poskytování varování před povodněmi a monitorovat vodní znečištění.

Prezident Evropské asociace chovatelů měkkýšů Giuseppe Prioli k tomu uvádí: „Služby testované v rámci projektu SMART mají potenciál být velmi užitečné pro průmysl korýšů v Itálii. Zvláště krátkodobá data získávaná v téměř reálném čase jsou velmi užitečná pro sledování parametrů kvality vody na každé farmě. Jde třeba o teplotu mořské hladiny, obsah chlorofylu a zákalu, což jsou důležité parametry pro farmáře, protože mají přímý vliv na růst korýšů.“

„Krátkodobé prognózy měkkýši biomasy také dovolují pomáhat při plánování sklizně. Vyhodnocení potenciálního výnosu biomasy v dané oblasti založené na datech dálkového průzkumu Země také může být užitečné při rozhodování o přemisťování farem nebo začátku chovu nových druhů jako jsou ústřice u pobřeží Emilia-Romagna.“

Družice Sentinel-1 vypuštěná v dubnu 2014 nese pokročilý radarový přístroj, který poskytuje snímky zemského povrchu bez ohledu na počasí nebo denní či noční dobu.

Z mise mají přínos různé služby, které jsou spojené s monitorováním rozsahu polárního mořského ledu, rutinním mapováním ledovců a sledováním námořního prostředí. Jde o monitorování ropných skvrn či detekci lodí kvůli námořní bezpečnosti, pozorování zemského pokryvu z hlediska nebezpečí pohybů, mapování lesů, vody nebo zemského pokryvu a mapování na podporu humanitární pomoci v krizových situacích.“

Společně s družicí-dvojčetem Sentinel-1B vytvoří konstelaci dvou satelitů, které budou kolem Země obíhat 180 stupňů od sebe. Díky tomu bude možné každý bod na Zemi navštívit znovu během šesti dní, což poskytne častější pokrytí (nejen) z hlediska vodních kultur.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril