Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice pro studium větru se těší na závěrečné testy

Družice pro studium větru se těší na závěrečné testy

1.2.2017

Družice pro studium větru se těší na závěrečné testy

Cesta k realizaci mise ESA Aeolus je dlouhá a trnitá, jenže vývoj nových kosmických technologií s sebou zkrátka výzvy přináší. Poté, co nyní byla družice vybavena svým revolučním přístrojem, měla by před ní být už jen cesta do vesmíru. Na ní se ovšem ještě zastaví ve Francii, kde na ni čeká závěrečné kolo zkoušek. A pak před koncem roku odeslání na kosmodrom.

Družice Aeolus nese jeden z nejsofistikovanějších přístrojů kdy vysílaných do vesmíru: Aladin se dvěma výkonnými lasery, velkým teleskopem a souborem velmi citlivých přijímačů.

Družice bude „vystřelovat“ pulsy ultrafialového světla dolů do atmosféry, aby tak získala profil světového vzdušného proudění.

Jde o zcela nový přístup ke sledování větrů z vesmíru. To se až dosud odehrávalo povětšinou prostým sledování oblačnosti a jejích pohybů, měřením zvlnění mořské hladiny nebo odvozováním informací o větru z teplot.

Mise Aeolus vznikla, aby rozšířila naše poznání o fungování Země. Protože znalosti o jednotlivých vertikálních složkách atmosféry společně s informacemi o aerosolech a cloudech, rozšíří naše chápání atmosférické dynamiky a rozšíří možnosti výzkumu klimatu.

Kromě toho má ovšem Aeolus velmi důležitou praktickou roli, protože jeho měření dovolí přinášet rychlejší a přesnější předpovědi počasí.

Po dlouhém vývoji byl přístroj Aladin připojen k vlastní družici v prostorách továrny Airbus Defence and Space v britském Stevenage. Stalo se tak loni v srpnu.

Projektový manažer ESA Aeolus Anders Elfving k tomu poznamenal: „V uplynulých měsících pracoval britský tým za podpory kolegů ve francouzském Toulouse neúnavně na integraci přístroje Aladin do družice. Následovala kontrola nastavení a toho, zdali hotová sestava pracuje, jak se očekává.“

Poté, co byla družice dokončena, nastal čas na její přesun do Toulouse, kde bude dále testována. Zvláště pak vibrace a hluk, jimž bude čelit při startu.

„Další kolo zkoušek je velmi důležité. Musíme ukázat, že vyrobená družice je schopná pracovat tak, jak má, a přečkat drsnou jízdu na nosné raketě,“ dodává Anders Elfving.

Po této fázi zkoušek se družice Aeolus vydá do belgického Liege, kde bude otestována v teplotně-vakuové komoře.

A Anders Elfving pokračuje: „Stále máme před sebou několik kritických kroků. Potřebujeme jednoznačný důkaz, že laserový a komplexní optický systém bude pracovat i v blízkosti radiátorů družice nebo v podmínkách vakua. Ale jsem si jistý, že výrobní, operační i startovací týmy odvedou svou práci, jak nejlépe umí.“

Jakmile budou veškeré testy někdy před koncem letošního roku dokončené, bude družice odeslána přes Atlantický oceán na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně. Odtud pak bude v příštím roce vypuštěna pomocí rakety Vega.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.