Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice pro studium větru přečkala testy ve vakuu

Družice pro studium větru přečkala testy ve vakuu

13.2.2018

Družice pro studium větru přečkala testy ve vakuu

Družice ESA Aeolus představovala pro své stavitele skutečný technický oříšek. Jedním z největších problémů, kterým museli čelit, byla spolehlivá práce laserů ve vakuu. Právě skončené testy ovšem prokázaly, že vakuum nebo teplotní extrémy vesmíru nebudou pro tuto družici mající za úkol měřit zemské větry představovat problém.

Satelit Aeolus nese jeden z nejsofistikovanějších přístrojů, jaký se kdy vydal na oběžnou dráhu. Jde o zařízení Aladin vybavené dvěma silnými lasery, velkým teleskopem a velmi citlivými přijímači.

Bude vystřelovat ultrafialové pulzy do atmosféry a měřit odražený signál od molekul a aerosolů, čímž bude schopen vytvářet profil světového vzdušeného proudění.

„Bude to poprvé, co budeme schopni přímo měřit profily globálního pohybu vzduchu v podmínkách bez oblačnosti. Byla to přitom pro všechny skutečně velká výzva: pro techniky ESA, průmysl, naše členské země. Všichni společně jsme museli překonat mnoho technických a programových výzev,“ komentuje ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher.

„Jsem vděčný každému, kdo si tímto prošel a kdo věřil, že to ESA nakonec dokáže. Nyní už jsme velmi blízko tomu, abychom mohli začít sklízet plody tohoto dlouhodobého podniku.“

Tyto vertikální „plátky“ atmosféry společně s informacemi o aerosolech a oblačnosti, posunou naše znalosti dynamiky atmosféry a budou mít významný podíl na výzkumu klimatu.

Protože mise Aeolus bude dodávat měření prakticky v reálném čase, bude poskytovat potřebné informace také pro zlepšení předpovědi počasí.

Inovativní technologie družice byla vyvíjena několik let. V průběhu přípravy se vyskytly velké potíže s laserovou součástí přístroje a s jeho optickou soustavou, která musí vydržet působení vysokoenergetických laserových pulsů. Podařilo se je však překonat a v roce 2016 byl přístroj Aladin nachystaný.

Následně byl ve Velké Británii instalovaný k vlastní družici, která pak putovala do Francie. Zde prošla vibračními testy majícími za cíl simulovat prostředí panující během cesty na oběžnou dráhu.

Závěrečné kolo testů proběhu v Kosmickém středisku Liege (Centre Spatial de Liege) v Belgii. Představovalo umístění družice do teplotně-vakuové komory na dobu téměř dvou měsíců.

Jakmile byla družice uvnitř komory, byl z ní vypumpován vzduch a došlo k jejímu ochlazení pomocí kapalného dusíku. Tím se simulovalo prostředí, jaké panuje ve vesmíru.

Projektový manažer mise Aeolus v ESA Anders Elfving to komentoval: „Test byl mimořádně komplexní. Ne pouze proto, že družice vyplňovala prakticky celou testovací komoru, ale také proto, že jsme si museli být jistí, že celý přístroj bude mít špičkový výkon.“

„Šlo o technicky extrémně náročný a delikátní podnik, kdy byly lasery přístroje Aladin zapínány na plný výkon.“

„Družice jako celek prošla testem na výbornou. Obzvláště jsme byli potěšeni, že oba laserové vysílače fungovaly brilantně.“

Po úspěšném absolvování výše uvedeného „kolečka“ se družice Aeolus nyní vrací do Francie, kde na ni čekají závěrečné testy před odesláním za Atlantik. Z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně má odstartovat na palubě rakety Vega letos na podzim.

Přístroj Aladin byl postaven firmou Airbus SAS v Toulouse (Francie), vlastní družice firmou Airbus Ltd. ve Stevenage (Velké Británie) a laserové komponenty přístroje firmou Leonardo SpA ve Florencii a Pomezii (Itálie).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril