Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice pro sledování počasí zvládla simulovaný start

Družice pro sledování počasí zvládla simulovaný start

4.7.2019

Družice pro sledování počasí zvládla simulovaný start

Za několik let se do vesmíru dostane první z nové generace družic Meteosat. Důležitý test nás přitom nyní k tomu mezníku přiblížil. S novou generací družic Meteosat se totiž významně zlepší předpověď počasí. A to je něco, na co všichni spoléháme.

Družice MTG (Meteosat Third Generation) bude těžit z dlouhodobého partnerství mezi ESA a organizací Eumetsat, ze kterého vzešla první generace družic Meteosat a nyní využívaná řada MSG (Meteosat Second Generation). Právě MTG na ně brzy naváže v poskytování kritických dat, na nichž jsou závislé předpovědi počasí.

Zatímco tato třetí generace meteorologických družic garantuje kontinuitu dat pro zajišťování předpovědí počasí z geostacionární oběžné dráhy, tak kombinace snímků ve vysokém rozlišení a špičkových sondážních produktů je připravena posunout předpovídání počasí na novou úroveň. Obzvláště velkou výzvu představuje trend označovaný jako „nowcasting“.

Nowcasting je spojený s monitorování a předpovídáním rychle se vyvíjejícího a potenciálně nebezpečného počasí, jako jsou třeba silné bouře. Časnější detekce tohoto fenoménu prodlouží reakční čas pro vydání meteorologických varování a nasazení opatření, které zabrání možným katastrofickým důsledkům. Což může vést k onomu rozdílu mezi bezpečnou evakuací obyvatel a významnými ztrátami na životech.

Aby byla zajištěna kontinuita dat v následujících dvaceti letech a aby byla k dispozici široká paleta pozorování potřebných pro meteorology, připravují se pro třetí generaci družic Meteosat dvě rodiny. Čtyři satelity budou MTG-Imagers a dva MTG-Sounders.

Protože první družice MTG-I je chystána na start v roce 2021, technici a inženýři jsou nyní plně zaměstnáni návrhy a testováním jednotlivých součástí družice. Ty nyní nejenže prošla „kritickou revizí návrhu“ (CDR, Critical Design Review), což znamená, že vše je připraveno k výrobě, ale testy také ukázaly, že je družice dostatečně odolná a schopná vzdorovat silám působícím na ni při startu.

Hlavní inženýr montáže, integrace a testování MTG-I v ESA Mark Wagner vysvětluje: „Do zkoušky byl zapojený model ve skutečné velikosti, který prošel skrze celou paletu testů simulujících stres, jemuž bude družice vystavena v průběhu startu na Ariane 5.“

„Testy se uskutečnily ve zkušebním středisku firmy Thales Alenia Space ve francouzském Cannes, kde byl testovací model vystavený vibracím, otřesům nebo hluku, dále pak byl zvážený a změřený.“

Stejně tak byl subjektem testů oddělování od nosné rakety, do nějž se zapojil skutečný adaptér z nosiče. Cílem všech zkoušek bylo odhalit případné chyby v návrhu a integrační defekty.

„Jsme nadšení z toho, že prototyp prošel všemi zkouškami bez ztráty kytičky. Stejně tak bylo extrémně inspirující sledovat týmovou práci mezi Thales Alenia Space, OHB a partnery v konsorciu MTG, tedy organizacemi Eumetsat, Arianespace a ESA. Moc rád bych touto cestou poděkoval všem zapojeným!“

Po dokončení těchto kritických testů je dalším krokem na cestě do vesmíru začít pracovat na výrobě skutečného letového hardware.

Manažer projektu MTG-I v ESA Claudio Galeazzi nešetří na adresu konstruktérů chválou: „Pokrok, který jsme učinili, na mě udělal opravdu velký dojem.“

„Poté, co prototyp družice prošel náročnými zkouškami, můžeme nyní s absolutní jistotou konstatovat, že první družice MTG-I bude mít hvězdné parametry. Díky nim pak bude dodávat špičková data, která nám zajistí to, co každý den využíváme a potřebujeme – předpověď počasí.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.