Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice pro sledování dronů a navádění cyklistů

Družice pro sledování dronů a navádění cyklistů

2.11.2016

Družice pro sledování dronů a navádění cyklistů

Systém hodný kosmického věku pro detekování dronů si odváží velkou cenu z letošního klání ESNC (European Satellite Navigation Competition), zatímco cena ESA putovala ze chytrým cyklistickým navigačním zvonkem.

Drony jsou jedním z největších trendů současné doby, neboť nabízí mnoho užitečných aplikací. Ruku v ruce s tím se ovšem objevují bezpečnostní otázky, když je čím dál více zaznamenaných případů příliš blízkých letů u letišť a letadel. V srpnu jeden z případů v Mnichově málem skončil kolizí.

Odpověď nabídl Carmine Clemente a jeho tým z University of Strathclyde v Glasgow (Skotsko), když začal vyvíjet systém využívající pro včasnou detekci a sledování dronů satelity.

Pracuje na principu neustálého sledování pevně dané oblasti s pomocí senzorů, které měří, jak drony ovlivňují signál družicové navigace. Odchylky v normálním stavu ukazují na drony a dovolují jejich sledování, což vede k odhalení rizika kolize s letadly při startu a přistání.

Hlavní cenu 10 tisíc euro tým dostal na ceremoniálu v Circulo de Bellas Artes v Madridu. Kromě toho dostane projekt jako odměnu rozsáhlý balíček obsahující marketingové služby, konzultace a technickou asistenci, které jsou obsažené v britské regionální ceně.

Technologie a studie proveditelnosti již jsou k dispozici, takže produkt vyvinutým Carminem Clementem by mohl přijít na trh v horizontu dvou let.

 

Chytrý cyklistický zvonek

Vlastně ocenění ESA pro nové nápady se může stát ziskovou začínající firmou ještě mnohem dříve: Blubel Tech z Anglie získala cenu za chytrý zvonek, který jednoduše a intuitivně vede cyklisty pomocí mixu zvuku a světel.

Cyklisté se tak mohou přestat obávat o to, že se ztratí na rušných silicích nebo že budou muset vytahovat svůj telefon pro poskytnutí navigačních služeb během jízdy na kole. Rychlý pohled na Blubel na řidítkách ukáže, kam mají příště zatočit a už budou na cestě do cíle.

Srdcem systému je družicová navigace z chytrého telefonu, která je schopná „učit se“ od dalších cyklistů a doporučovat nejrychlejší, nejbezpečnější a také nejjednodušší cestu. Sbírá také data o tom, které cesty cyklisté preferují, a také o dalších aspektech, které pomáhají s kalkulací cesty celé komunitě.

Cenu ESA v hodnotě 7000 euro předal firmě Blubel vedoucí kanceláře programu ESA TTP (Technology Transfer Programme Office) Frank M. Salzgeber. Společnost se již brzy přesune do podnikatelského inkubátoru ESA v britském Harwellu, aby své zařízení využila komerčně.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.