Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice pro přenos dat se hlásí do služby

Družice pro přenos dat se hlásí do služby

9.6.2020

Družice pro přenos dat se hlásí do služby

Druhý uzel z nejsofistikovanější kosmické laserové komunikační sítě, jaký kdy byl stvořen, je připravený vstoupit do služby.

Systém EDRS (European Data Relay System) je označovaný jako „kosmická datová dálnice“. Pomáhá družicím dálkového průzkumu Země přenášet velká množství dat v téměř reálném čase.

Druhá družice systému EDRS-C, nyní dokončila svoji přejímku na oběžné dráze a je připravena vstoupit do služby.

Družice EDRS-C byla vypuštěna 6. srpna 2019, přičemž postupně byla navedena na geostacionární oběžnou dráhu 36 tisíc kilometrů nad Zemí, kde byla v uplynulých šesti měsících důkladně testována.

Geostacionární dráha dovoluje komunikačním družicím zůstávat na konstantním místě a být ve spojení s družicemi dálkového průzkumu Země, které jsou mnohem blíže povrchu Země a které naši planetu oběhnou jednou za přibližně 90 minut.

Družice EDRS využívají pro komunikaci s družicemi dálkového průzkumu Země na nízkých drahách lasery, s jejichž pomocí přenáší data do řídicích středisek v téměř reálném čase. Bez nich by byla prodleva v přenosu informací až půldruhé hodiny.

Dokončená přebírka na oběžné dráze demonstrovala, že všechny systémy EDRS-C pracují dobře a že je družice schopná spojení se satelitem dálkového průzkumu Země Sentinel 2B. Jde o jedno ze zařízení pro dálkový průzkum Země Evropské unie vypuštěné v rámci programu Copernicus.

Družici EDRS-C nyní vyzkoušely před dokončením přejímky hned čtyři družice Sentinel. Testování má být dokončeno v řádu týdnů.

Po dokončení zkoušek se družice EDRS-C přidá k sesterskému satelitu EDRS-A, čímž vznikne operační uzel konstelace EDRS. Družice EDRS-A přitom byla vypuštěna v lednu 2016 a poskytuje komunikační služby systému Copernicus od listopadu 2016.

EDRS-A je navíc připravena přenášet informace z Mezinárodní kosmické stanice ihned, jakmile bude požadované vybavení instalováno na vnější plášť evropského laboratorního modulu Columbus.

EDRS je nový nezávislý evropský družicový systém, který vznikl jako partnerský projekt mezi ESA a operátorem Airbus coby výsledek snahy ESA o spojení průmyslu kolem velkých programů. To má za cíl podpořit vývoj technologií a dosáhnout ekonomického přínosu.

Družice EDRS-C byla postavena německou firmou OHB System. Její laserové terminály pak spatřily světlo světa na půdě firmy Tesat-Spacecom a organizace DLR.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.